Şans oyununa vergi zammı

Yeni yılda şans oyunları vergisinin yüzde 50 artırılmasıyla birlikte şans oyunları da zamlandı. Hükümet, at yarışı dışındaki şans oyunlarından alınan vergileri yüzde 50 artırdı.

ANKARA - Yeni yılda şans oyunları vergisinin yüzde 50 artırılmasıyla birlikte şans oyunları da zamlandı. Hükümet, at yarışı dışındaki şans oyunlarından alınan vergileri yüzde 50 artırdı.
Milli Piyango İdaresi de piyango biletine yüzde 33.3, Sayısal Loto ve Şans Topu'nda kolon bedeline ise yüzde 42.9 zam yaptı. Tam bilet bugünden itibaren 8 YTL, Sayısal Loto ve Şans Topu'nun kolon bedeli ise 50 yeni kuruş oldu.
Yeni düzenlemeyle Spor Toto, SkorToto, Süper Toto gibi oyunlarda her bir kolon için 3 yeni kuruş, Şans Topu, On Numara ve benzeri oyunlarda her kolon için 6 yeni kuruş, Sayısal Loto oyununda her kolon için 12 yeni kuruş vergi alınacak. Vergilerin artırılması şans oyunlarının fiyatına da yansıdı.
Tam bilet 8 YTL olacak
Buna göre, normal piyango çekilişlerinde tam bilet 8, yarım bilet fiyatı 4, çeyrek bilet fiyatı ise 3 YTL oldu. Böylece bu yıl 6 milyon liradan satılan tam bilet fiyatı yüzde 33.3'lük arttı. Milli Piyango İdaresi, sayısal oyunlardaki kolon ücretlerini de yeniden belirledi. Sayısal Loto'da 2004 yılında kolon başına 350 bin lira alınıyordu. Yeni düzenlemeyle, Sayısal Loto'da kolon bedeli yüzde 42.9 artırılarak, 50 yeni kuruşa çıkarıldı. Yeni kolon bedelleri 2 Ocak'tan itibaren uygulanmaya başlanacak.
On Numara'da 300 bin lira olan tutar, yüzde 66.7 artırılarak, 50 yeni kuruşa çıktı. Şans Topu'nda da 350 bin liralık kolon bedeli, yüzde 42.9 artırılarak, 50 yeni kuruş oldu.