Şans oyununa yeni düzen

Şans oyunlarında dağıtılan ikramiyeye alt ve üst limit geliyor. Bundan böyle oyunlarda tek tip vergilemeye geçiliyor.

ANKARA - Şans oyunlarında dağıtılan ikramiyeye alt ve üst limit geliyor. Bundan böyle oyunlarda tek tip vergilemeye geçiliyor.
Maliye Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı Şans Oyunları'na İlişkin Kanun Taslağı ile Milli Piyango İdaresi'nin Piyango, Sayısal Loto, Hemen Kazan, On Numara ve Şans Topu, Spor Toto Genel Müdürlüğü'nün İddaa ve Türkiye Jokey Kulübü'nün at yarışlarıyla ilgili oyunlarında, farklı ikramiye ve farklı vergileme uygulaması son buluyor. Yeni düzenlemeyle, İddaa dışındaki bütün oyunların tek tip vergiye tabi tutulması ve şans oyunlarının tümünde yıllık hasılatın yarısının ikramiye olarak dağıtılması öngörülüyor.
Savunma Sanayii Destekleme Fonu, Tanıtma Fonu, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ile Kredi Yurtlar Kurumu gibi çeşitli fon ve kuruluşlara yapılan aktarmaların da tek merkezden gerçekleştirilmesi planlanıyor.
Yaklaşık 10 gün içinde son şekli verilerek, Başbakanlığa sevk edilmesi planlanan Şans Oyunları Taslağı ile getirilmesi düşünülen bazı düzenlemelerse şöyle:
Ortalama ikramiye oranı, halen Milli Piyango İdaresi'nde yüzde 41, İddaa'da yüzde 48, at yarışlarında ise yüzde 45 olarak belirleniyor. Taslakla, ikramiyeye alt ve üst sınır gelecek. Türkiye Jokey Kulübü ile Spor Toto Genel Müdürlüğü'nün limitlere ilişkin son değerlendirmelerini iletmelerinin ardından bu konu kesinleşecek. Çalışmalarda, idarelerin yıllık brüt hasılatın yüzde 50'sini ikramiye olarak dağıtmaları konusunda görüş birliği sağlandı.
Böylece ortalama ikramiye oranlarında 5 ile 9 puan arasında bir artış meydana gelecek. Yeni düzenleme ile şans oyunları vergisinde de standart birliği temin edilecek. Halen Hemen Kazan'da şans oyunları vergisi bulunmuyor. Söz konusu vergi, diğer oyunların bir bölümünden maktu, bir bölümünden de nispi olarak alınıyor. Bu arada vergi matrahında da, bazı oyunlarda hasılat, bazı oyunlarda ise KDV düşüldükten sonra kalan bölüm baz alınıyor.
İddaa'nın yapısı farklı
Ortalama şans oyunları vergisi, İddaa'da yüzde 3, Sayısal Loto'da yüzde 13-14, at yarışlarında yüzde 9, Spor Toto'da yüzde 3, Milli Piyango'da da yüzde 13 olarak hesaplanıyor. Taslakla, İddaa dışındaki oyunlara tek tip şans oyunları vergisi getiriliyor, vergi oranının da yüzde 10 olması düşünülüyor. İddaa'nın altyapısını hazırlayan Inteltek yetkilileri, "İddaa'da toplam hasılatın yüzde 10'u futbol ligi takımlarına dağıtılıyor. Geçen yıl 114 trilyon lira dağıtıldı. Bu nedenle vergilendirmesi de farklı" dedi. (aa, Radikal)
Paralar ortak hesapta toplanacak
Yeni düzenlemeyle, talih oyunlarıyla ilgili idarelerin harcamalarına da sınır getiriliyor.
İdarelerin, hasılatın belli oranının üzerinde harcama yapması yasaklanıyor. Bir başka yenilikle de, idarelerin giderler, ikramiyeler ve vergiler düşüldükten sonra kalan parayı, Maliye Bakanlığı'nca açtırılacak tek hesaba aktarması öngörülüyor. Bu şekilde Milli Piyango İdaresi, Spor Toto Genel Müdürlüğü ve Türkiye Jokey Kulübü, kalan parayı ortak hesaba gönderecek. Paranın yönetiminden Maliye Bakanlığı sorumlu olacak.
Bakanlık, yine taslak ile belirlenecek oranlara göre bu kaynağı, Savunma Sanayii, Tanıtma Fonu, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Kredi ve Yurtlar Kurumu ile olimpiyat oyunlarıyla ilgili kuruluşa aktaracak.
Taslakla dağıtılacak ikramiye tutarları bir miktar artırılacağı için, bu kuruluşlara verilecek kaynakta da bir azalma meydana gelecek.