Sap saman birbirine girdi

Sap saman birbirine girdi
Sap saman birbirine girdi
Saman fiyatlarında yaşanan rekor artışlar hayvancılık sektörünü zora soktu.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Geçen haftalarda başlayan ithalata da tepki gösteren üreticiler, artan maliyetlere isyan ediyor. Maliyetlerin yarı yarıya arttığını ve bu durumdan büyük zarar ettiklerini savunan hayvancılık sektörü, bakanlıktan piyasayı düzenlemesini istiyor.

Sap ve saman miktarındaki azalma ve saman fiyatlarının yükselmesinin ardından, üreticilerin kaba yem ihtiyacını karşılamaları için ithalatın önü açıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, sap ve saman ithalatının yapılabileceği ülkeler ve sağlık şartlarını belirledi. Buna göre, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü tarafından şaptan ari ülkeler/bölge olarak kabul edilen 67 ülkeden hiçbir şart aranmadan sap ve saman ithal edilebilecek.

Ancak hayvancılık sektörü, bu şekilde piyasanın şiştiği görüşünde. Sektörün yaptığı hesaplamalara göre, besi sektörünün az da olsa kârlı bir şekilde faaliyetini sürdürebilmesi için olması gereken bıçak fiyatı seviyesi en az 15.5 TL.

Bu üretim maliyetine karşın güncel bıçak fiyatının 14.5-14.7 TL olduğunu belirten sektör temsilcileri, Et ve Balık Kurumu’nun satın alma fiyatının ise 14.30 TL olduğuna dikkat çekiyor.

Sektör temsilcilerine göre, şu anda oluşan fiyatlar nedeniyle piyasa şişmiş durumda ve en azından Kurban Bayramı’na kadar hayvan ithalatının durdurulması gündeme alınabilir. Daha sonrasında ise euro -dolar paritesi dikkate alınarak vergi ve fonlar yeniden hesaplanabilir.

İflas korkusu sardı
Sektörün isyanını Adana ’da faaliyet gösteren Şahbaz Çiftliği’nin sahibi Mehmet Şahbaz da, “Sektör böyle giderse batacak” uyarısıyla dile getiriyor. Hayvancılık sektöründe maliyetlerin yüzde 40-50 arttığını ve kilo başına 1.7 lira zarar ettiklerini belirten Şahbaz, “Dünyanın en zor sektöründen bahsediyoruz. Parfümcülük yapmıyorsunuz, 250 kiloluk bir hayvana bir yıl boyunca bakıyorsunuz” dedi.

‘Çiftlikler kapanıyor’
Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in el atıp piyasayı düzenlemesi gerektiğini ifade eden Şahbaz, “Ben zor durumdayım. Ama gelinen bu durum tüm sektörü ilgilendiriyor. Şartlar böyle devam ederse, bütün sektör iflas eder. Bir girişimci parasını bankaya yatırsa bir yıl sonra 110 lira alır ama besiciliğe yatırdığında ancak 90 lira olarak alabiliyor” diye konuştu. Çiftliğinde yaklaşık 10 bin hayvana sahip olan Şahbaz, hayvancılık sektrünün şu anda çok zor durumda olduğunu söyledi.

Herkesin sektörden uzaklaştığını, hatta kaçtığını belirten çiftlik sahibi Şahbaz, şöyle devam etti: “Büyüklerin bile sektörü bıraktığı bir ortamda küçükler zaten tutunamıyor. Hayvancılık sektörünün yılda yüzde 10 kazanabilmesi gayet normal olmalı. Kapanan çiftlikleri sorgulamak gerekir. Tarım Bakanı’nın masaya yumruğunu vurması lazım. Çünkü şu anda müthiş bir zarar söz konusu. Maliyetleri çıkarsınlar, onun üzerinden konuşalım.”

bigPara.com