'Şarabın ÖTV'si dengelenecek'

Sigarada vergileme yöntemi nedeniyle eleştirilere hedef olan ve son vergi düzenlemesinde de bira ve şarap üreticilerinin tepkisini çeken Maliye Bakanlığının, 'alkollü içkiler arasındaki vergi dengesini bozmayı değil, vergi hedefini tutturma' amacını güttüğü öğrenildi.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Sigarada vergileme yöntemi nedeniyle eleştirilere hedef olan ve son vergi düzenlemesinde de bira ve şarap üreticilerinin tepkisini çeken Maliye Bakanlığının, 'alkollü içkiler arasındaki vergi dengesini bozmayı değil, vergi hedefini tutturma' amacını güttüğü öğrenildi. Maliye Bakanlığı yetkilileri, bir sonraki düzenlemede bunun telafi edilebileceği mesajını verdi.
Temel ihtiyaç maddeleri listesi arasında yer almadığı için hükümetlerin vergi gelirini artırma arayışında ilk sırayı alan alkollü içkiler ve sigara, son düzenlemeyle yine üreticilerle Maliye Bakanlığı'nı karşı karşıya getirdi. Son özel tüketim vergisi (ÖTV) düzenlemesinde, alkollü içkiler arasındaki vergi dengesi hafif alkol içeren ürünler lehine bozulunca, şarap üreticileri 'Ankara'ya yürüme kararı' aldı. Ancak, Maliye Bakanlığı şubat başında yürürlüğe giren ÖTV kararnamesinden geri adım atmak niyetinde değil. Yetkililer, hafif alkol içeren ürünler
aleyhine sonuç yaratan düzenlemenin daha sonraki ÖTV düzenlemesinde 'giderilebileceği'ni, bunun için de etkilenme düzeyinin yeniden inceleneceğini vurguladı.
Amaç yüzde 15 artış
Maliye Bakanlığı'nın, alkollü içkiler ve sigara üzerindeki özel tüketim vergisine yaptığı ayarın, temel amacının 10 milyar YTL düzeyindeki vergi geliri hedefini tutturma üzerine kurulduğu ifade ediliyor. Alkollü içkilerin bu rakam içindeki payı yüzde 30, sigaranın payı ise yüzde 70'lerde. Maliye Bakanlığı yetkilileri, alkollü içkilerde ÖTV artışının perakende fiyatlarının yüzde 15 oranında zamlanması ile istenilen seviyede vergi geliri sağlanabileceğinin hesaplandığına vurgu yaparak, "Olmazsa bakarız, bir sıkıntı varsa şarap üreticileri gibi biracılar da şikâyetçi 'rakıcılar ile aramızdaki dengeyi bozdunuz' diyor. Yeni özel tüketim vergisi düzenlemesinde fiyatı yüksek içkiler için avantaj yarattı. Ama bu bir tercihti" dedi.
Özel tüketim vergisi kararnamesiyle, rakı üzerindeki vergi yükü yüzde 26, biranın vergi yükü yüzde 49.6, şarap üzerindeki vergi yükü de yüzde 120'ye varan oranlarda artırılmıştı. Söz konusu düzenlemenin ardından alkollü içki üreticileri zam kararı almış ve bunu uygulamaya koymuştu.
Sigaraya zam yine beklemede
Bakanlar Kurulu kararıyla yapılan ÖTV düzenlemesinin ardından alkollü içkiler zamlanırken, sigara üreticileri yine zam konusunda beklemeyi tercih etti. Maliye Bakanlığı yetkilileri, daha önceki ÖTV düzenlemesinde Şark tipi tütüne daha az vergi uygulandığı için yabancı tütün ağırlıklı sigarada vergiden kaçınmak için Şark tipi tütün oranının artırılmasına da önlem aldı.
Şark tipi tütün oranına çıkılan orta grupta yer alan sigaralara daha yüksek vergilemeye gidildiğine dikkati çeken yetkililer, "Zam oranı sigaranın fiyatına göre farklı oranlarda yapılacak. Oran yüzde 10 ile yüzde 20 arasında değişebilir. Zammın şimdiye kadar yapılmış olması gerekirdi" dedi.