Şarabın yeni adresi Hong Kong

Şarabın yeni adresi Hong Kong
Şarabın yeni adresi Hong Kong
Hong Kong, yıllanmış şarap pazarında dünyanın liderleri New York ve Londra'yı geride bıraktı


SADİ KAYMAZ 

BEİJİNG – Asya’nın en zengin şehirlerinden olan Hong Kong, yıllanmış şarap pazarında dünyanın liderleri New York ve Londra’yı geride bıraktı.

Hong Kong'da haftasonu düzenlenen yıllanmış şarap müzayedesinde 7.9 milyon dolarlık şarap satıldı. Dünyanın en eski müzayede evlerinden Sothebys’in organize ettiği açık arttırmayla bu yıl satılan yıllanmış şarapların tutarı 14.3 milyon doları bularak, New York ve Londra’yı geride bıraktı. Bu yıl New York’ta 10.5 milyon dolarlık şarap satılırken, Londra’da rakam 8 milyon dolarda kaldı. Time dergisine göre, Hong Kong’da yılsonuna kadar planlanan müzayedelerle satılacak yıllanmış şarapların tutarı 60 milyon doları bularak, Londra’yı ikiye katlayacak. Dergide yer alan değerlendirmede, küresel durgunluğun Batılı zenginlerin lüks harcamalarına gem vurduğu belirtilirken, aynı durumun Çinli yatırımcılar için geçerli olmadığı vurgulandı. Müzeyede evinin global şarap satışları sorumlusu Serena Sutcliffe, gelecek yıl en pahalı koleksiyonlarını Hong Kong’a getirmeyi planladıklarını söyledi.


Sothebys'in müzayedesinde 6 litrelik ‘Chateau Petrus Imperial' şarabı 93 bin dolarlık rekor teklifle bir Çinli’ye satıldı. Hong Kong’da bir şarap evinin kurucusu olan Güney Afrikalı Gregory De’eb, yıllanmış şarapta güç merkezinin Batı’dan Doğu’ya kaydığını söyledi. De’eb, eski bir İngiliz kolonisi olan Hong Kong’un son yıllarda Asya’nın kaliteli şarap merkezine dönüştüğünü söyledi. Hong Kong iki yıl öncesine kadar şarap ithalatına dünyanın en yüksek gümrük vergilerini uyguluyordu. Yüzde 80'e varan vergiler, 2 yıl önce kaldırılınca zengin finans ve ticaret merkezinin şarap piyasası canlandı. Hong Konglu şarap evleri, dünyadaki yıllanmış şarap stoklarının yüzde 17’sini ellerinde bulunduruyor. Sothebys’in yetkilisi Serena Sutcliffe, Uzakdoğulu şarapseverlerin Londra ve New York’ta yapılan açık arttırmalarda teklif verenlerin yüzde 61’ini oluşturduğunu belirtti.


GÜMRÜK KONTROLLERİ MAHZENDE
Hong Kong Hükümeti, şehri Asya'nın şarap merkezi haline getirmeyi hedefliyor. Hükümet, Dünya nüfusunun yarısını barındıran Asya’nın şarap tüketiminin yüzde 7'sini yaptığını göz önüne alarak, büyüme potansiyeli doğrultusunda kaliteli şarap ithalatını destekleyici tedbirler alıyor. Örneğin, gümrük yetkilileri kontroller esnasında şarapların sıcak havadan zarar görmesini engellemek amacıyla, denetimlerini şarap mahzenlerinde gerçekleştiriyor.


ÇİN’E İHRACAT ENGELLERİ
Hong Kong, Asya’nın en büyük şarap ithalatçısı Çin'e yıllanmış şarap ihraç etmekte gümrük problemleriyle boğuşuyor. Çin'in bir parçası olmakla birlikte, Hong Kong’da ayrı bir sistem uygulanıyor. Dolayısıyla, Hong Konglu kaliteli şarap ihracatçıları yüzde 48'e varan oranlarda gümrük vergisine tabi tutuluyor. Time dergisine göre, bir başka problemi gümrük kontrollerinde Çinli yetkililerin test amacıyla her yüklemeden numuneler alması oluşturuyor. Çünkü, fiyatları on binlerce doları bulabilen şarap şişerleri göz önüne alındığında, Hong Konglu ihracatçılar idari kolaylıklar için Pekin yönetimini ikna etmeye çalışıyor.(dha)

bigPara.com