Saracoğlu: Tekstil ölecek

Koç Holding Finansman Grubu Başkanı ve eski Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saracoğlu, Türkiye'de kur lobisi olduğunu öne sürdü.

İSTANBUL - Koç Holding Finansman Grubu Başkanı ve eski Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saracoğlu, Türkiye'de kur lobisi olduğunu öne sürdü. CNBC-e'nin sorularını yanıtlayan Rüşdü Saracoğlu, döviz kularında düzeltme isteyenlere sert çıktı.
Saracoğlu, "Kur lobicileri var. Onlar ben başkan olduğum 1987 yılında da TL'nin değerli olduğundan şikâyet ediyorlardı. Bugün de ediyorlar. Bunlar aslında kendi verimliliklerinin faturasını topluma ödeterek kâr sağlamaya çalışan bir kesim" diye konuştu. Saracoğlu, kurdan yakınanların Merkez Bankası'nın bağımsızlığına müdahale ettiğini savunarak, "Türkiye'nin önde gelen kesimleri Merkez Bankası'nın bağımsızlığını benimsemiş olsalardı, bankanın bazı politikalarının değiştirilmesi için hükümeti Merkez Bankası'na saldırtmaya çalışmazlardı. Siyasileri banka aleyhine demeç vermeye çağırmazlardı. Toplantılar düzenleyip bankayı hükümete şikâyet etmek gibi çirkin çaba içinde olmazlardı" dedi.
'Kur talepleri ciddiye alınırsa kriz olur'
Zamanla bazı sektörlerin öleceğini savunan Saracoğlu, "Tekstil sektörü ölecek, bunu suni tedbirlerle yaşatamazsın. Allah'tan ki hükümet gayet aklıselim içinde bu talepleri fazla ciddiye almıyor" diye konuştu. Saracoğlu, kur taleplerinin ciddiye alınması durumunda kriz olacağını söyledi. Saracoğlu, Merkez Bankası başkanının seçimiyle ilgili olarak, "Birisini sadece eski imamhatipli gibi sığ bir nedenle atarsa piyasa bunu çok olumsuz karşılayacaktır" dedi.