Saran, İspanyollarla milyar dolarlık enerji yatırımı yapacak

Saran, İspanyollarla milyar dolarlık enerji yatırımı yapacak
Saran, İspanyollarla milyar dolarlık enerji yatırımı yapacak

Enerji Bakanı Taner Yıldız?ın da katıldığı törende Saadettin Saran imzayı besmeleyle attı. FOTOĞRAF: DİLEK MERMER / AA

Saran Holding ve Avrupa'nın en büyük enerji şirketlerinden Fersan, Tunceli ve Erzurum ile Akdeniz Bölgesi'nde hidroelektrik santralı kuracak

ANKARA - Saran Holding ve İspanya’nın dev şirketlerinden Fersa, Türkiye’nin doğusundan güneyine 1 milyar dolarlık yenilenebilir enerji yatırımı için nikah kıydı. Doğu Anadolu’dan başlayacak yatırımlarla bin 500 kişiye istihdam yaratılması hedefleniyor.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın katıldığı Fersa-Saran enerjide ortaklık imza töreninde Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Saran, besmele çekerek protokole imza attı. Saran Holding ve Egemen Grup birleşmesiyle oluşan Saran Enerji ile İspanya’nın ve Avrupa’nın en büyük enerji şirketlerinden olan Fersa’nın ile yüzde 50’şer ortaklığına dayalı 1 milyar dolarlık anlaşmayla yenilenebilir enerjide yatırım çağı açılacak.

Hedef 350 megavat kurulu güç
Saadettin Saran’ın Fersa ile gerçekleştireceği yatırımı hamlesi kapsamında Doğu Anadolu’da Tunceli ve Erzurum ile Akdeniz Bölgesi’nde hidroelektrik santral kuracak.  Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Saran, Saran Enerji olarak 51 megavatlık yatırım aşamasında olan mevcut hidroelektrik santralları de dahil olmak üzere toplam 1 milyar dolarlık yeni bir yatırım hamlesi ile hidroelektrikte toplam 100 megavat, rüzgar enerjisinde 200 megavat, güneş enerjisinde 50 megavat üretimle 2015 yılına kadar toplam kurulu gücü 350 megavata çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı. Saran, “ Enerji konusunda yaşanan ve yaşanacak darboğazları gidermek için piyasanın liberalleşmesinin en doğru çözüm olduğuna inanıyoruz. Sektörün gerek verimlilik gerekse yeterli üretim kapasitesine ulaşmasını sağlayacak yatırım altyapısının hayata geçmesi elzemdir” dedi. 

GS-FB çekişmesi
Toplantıda imza törenine katılan Zafer Çağlayan, ile Saran’ın GS-FB çekişmesi oldu. Saran, törene katılan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’a da teşekkür ederken, “Her ne kadar Galatasaraylı da olsa koştu geldi” diye espri yaptı. Bakan Çağlayan da konuşmasında Saran Fenerbahçeli olmasına rağmen, kendisinin Fenerlileri seven bir GS’li olduğunu söyledi. Çağlayan, İspanya’nın sarı kırmızı bayrağını da göstererek, “Bayrakları sarı kırmızı. Bu ülkeye sempati duymamama imkan yok” dedi.  Çağlayan, hükümet olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getirirken, İspanyalı şirket Fersa’nın Yönetim Kurulu Başkanı Jose Maria Roger’e, “Kendi ülkenizde gibi hissedin” dedi. (Radikal)