Şarap yatırımları ÖTV'ye takıldı

İzmirli şarap üreticileri, özel tüketim vergisinin (ÖTV) şarapta yüzde 118.7 artırılması nedeniyle bağcılık alanında yapacakları yatırımları askıya aldıklarını açıkladı.

İZMİR - İzmirli şarap üreticileri, özel tüketim vergisinin (ÖTV) şarapta yüzde 118.7 artırılması nedeniyle bağcılık alanında yapacakları yatırımları askıya aldıklarını açıkladı. Sevilen Şarapları Fabrika Müdürü Coşkun Güner, 63 yıllık şirket olduklarını ve 6 milyon litre şarap üretim kapasitesine sahip bulunduklarını belirtti.
Tekirdağ'ın Şarköy ilçesine bağlı Mürefte beldesinde ve Çanakkale'de şarap üretimi yapan tesisleri bulunduğunu hatırlatan Güner, İzmir'de sekiz dönümlük bir alanda bağcılık yapmaya başladıklarını söyledi. Güner, Denizli'nin Güney ilçesinde 170 dekarlık bir arazi aldıklarını, Fransa'dan ünlü Bordeaux üzüm fidanı getirip buraya dikmeyi planladıklarını, ama ÖTV yükü nedeniyle yatırıma yönelik tedirginlik duyduklarını söyledi.
Güner, şöyle konuştu: "Şaraba hem maktu, hem de nispi vergi ödüyoruz. 1.5 YTL'ye sattığımız şarabın fiyatı, ÖTV ile 5-6 YTL'ye çıktı. Bu fiyata şarap satışı çok zor olacak ve ürettiğimiz şarapların büyük bölümü elimizde kalacak. Şarapta ÖTV'nin artırılması firma ve üreticilere büyük darbe vurdu. Birçok firma iflas edecek. Biz, 50 işçiden 25'ini ücretsiz izine çıkardık. Satış yapamadığımız için üzüm üreticilerinin malını da alamayacağız."
Coşkun Güner, kaliteli şarap üretimi için gerekli bağ yatırımının, aşılı köklü bağ asmasıdamlama sistemi ve işletme maliyeti dahil ilk yıl için ortalama 2 bin 500-3 bin avro arasında olduğunu anlattı. Güner, bu yatırımı yapacak olan bağcıların durumunu net olarak görmek istediğini ifade etti.
'Tek bir sipariş yok'
Yazgan Şarapları Yönetim Kurulu üyesi Murat Yazgan da, Fransızlarla 'orman arasına yangın şeritlerine, erozyonu da önlemek için bağ dikme projesi' geliştirdiklerini ama şaraba getirilen yüksek ÖTV yüzünden bunu ertelediklerini belirtti. Bağcılık sayesinde kırsal alandan göçün durduğunu, şarap işletmelerinin şaraplık üzüme iyi fiyat verdiğini, bunun sonucunun Türkiye ekonomisine yansıdığını savunan Yazgan, "Şu anda bir tane bile yeni şarap siparişi almıyoruz. Bu durum nereye kadar devam eder?" ifadesini kullandı.