Şarapta aylık ÖTV ödemesi için çözüm beklerken hesaplarına e-haciz geldi

Şarapta aylık ÖTV ödemesi için çözüm beklerken hesaplarına e-haciz geldi
Şarapta aylık ÖTV ödemesi için çözüm beklerken hesaplarına e-haciz geldi

Mustafa Yücel, 20 bin şişe 2009 rezervlerinin bulunduğunu ifade etti.

Manisa'da butik şarap üretimi yapan Yücel Vineyards firması her ay ödemekte zorlandığı ÖTV için çözüm ararken, bu kez de e-haciz şokuyla sarsıldı. Şirketin pazarlama müdürü Mustafa Yücel, ÖTV'nin altı ay-bir yıllık periyotlarla ödenmesini istiyor

İZMİR - Yaklaşık üç aylık vadeli satışları nedeniyle her ay Özel Tüketim Vergisi’ni (ÖTV) banka kredisiyle ödeyen şarap üreticisi, çözüm arıyor. Manisa’nın Saruhanlı İlçesi’ne bağlı Koldere Kasabası’nda butik şarap üretimi yapan Yücel Vineyards, ÖTV’ye çözüm ararken hesaplarına e-haciz geldi.
Firma, 2008’den beri biriken Katma Değer Vergisi (KDV) alacağıyla, ÖTV mahsup yoluyla ödemek için Vergi Dairesi’ne verdiği dilekçenin sonucunu beklerken hesaplarına e-haciz konuldu. Ürettiği şarabını 90 günlük vadelerle satan ancak her ay ödemekte zorlandığı ÖTV için çözüm isteyen şarap üreticisi, ÖTV ödemelerinin altı ay ya da bir yıllık periyotlarla alınmasını istiyor.

‘ÖTV’yi krediyle ödüyoruz’
4tp ve Mayya markalarıyla butik şarap üretimi yapan Yücel Vineyards Pazarlama Müdürü Mustafa Yücel, bu yıl başında taze üzüm şarabında daha önce yüzde 63 olan ÖTV’nin düşürüldüğünü,  asgari maktu ÖTV’nin ise 1.75 liradan 1.95 liraya yükseltildiğini ifade ederek, şunları söyledi:  “Biz zaten maktu ÖTV kullanıyorduk. Bu indirimden daha çok yurtdışından gelen şaraplar yararlanıyor. Dolayısıyla yapılan çalışma pek olumlu yansımadı. Biz ÖTV’yi her ay peşin ödüyoruz. Ama satış vadelerimiz 90 gün. Hatta bu 180 güne kadar çıkıyor. Biz de her ay ÖTV için banka kredisi kullanıyoruz. Çünkü borcunuzu ödemediğinizde uygulanan faiz oranı 1.95. Şu anda tek beklentimiz vadeli satışlarımız nedeniyle ÖTV ödemelerinin 6 ay da 1 yıllık periyotları kapsayacak şekilde ödenmesi.”

‘KDV alacağımız var’
ÖTV ödemeleri için çözüm arayışlarının bulunduğunu, bu süreçte de başlarına ilginç bir olayın geldiğini anlatan Mustafa Yücel, Maliye’den 3-4 yıllık KDV alacaklarının bulunduğunu anlatarak, şunları söyledi:
“Bizde KDV alacağımız ile ÖTV’yi mahsuplaştırmak istedik. Sonuçta devletten KDV alacağımız var. Vergi Dairesi de bunu dilekçe ile bildirin dedi. Bizde 5-6 ay önce dilekçe ile başvurduk. Ödeme konusunda uzlaşmaya gideceğimizi umduğumuz için o ayki Özel Tüketim Vergimizi yatırmadık. Mahsuplaşacağımız için yatırmayın dendi. Ancak biz çözüm beklerken yaklaşık bir ay sonra ÖTV ödenmedi diye hesaplarımıza e-haciz kondu. O aykı ÖTV’miz 17 bin lira civarındaydı. Herhangi bir bildirimde bulunmadan hesaplarımıza e-haciz kondu. Sorunu yine banka kredisiyle bunu ödeyerek çözdük.” 

4tp markasıyla Kipa ve Real’de
Firmanın 1991 yılında Yücel tarım Ürünleri olarak faaliyete geçtiğini ve o yıllarda pamuk işlemenin ana faaliyet konuları olduğunu belirten Yücel, zamanla pamuğun para etmemesi 2000’li yıllarda ise şaraplık üzümün iyi para etmesi nedeniyle kıraç arazilerinde şaraplık üzüm ürettiklerini belirterek, şunları söyledi: “2007’de de kendi tesisimizi kurduk. Şu anda 600 dönümlük alanda 9 çeşit üzümümüz bulunuyor. Butik üretim yapıyoruz. Bugüne kadar daha çok turistik bölgelere ürün veriyorduk. Bu yıl ise ilk kez hipermarket raflarına girmeye başladık. Şu anda Tesco Kipa ve Real hipermarketlerinde 4tp markasıyla yer alıyoruz. Bundan sonra üretimin yüzde 40’ını hipermarketler kanalıyla tüketiciyle buluşturacağız. 1 milyon şişe şarabımız var. Bunun yanında 20 bin şişe kadar da rezerv bulunuyor” diye konuştu.
Yücel, 2009’da 130 bin şişe şarap sattıklarını anlatarak, bu sezon ise 250 bin şişe hedeflediklerini söyledi.

İhracat için laboratuvar bekliyor
İhracat konusunda da çalışmalarının bulunduğunu anlatan Mustafa Yücel, Almanya ve Belçika ile görüştüklerini söyleyerek, şöyle devam etti:
“Almanya’ya dökme şarap ihraç etmeyi planlıyoruz. Belçika’ya da kendi markamızla satış yapacağız. Ancak bu ülkelerden uluslararası akreditesi olan laboratuvarlardan analiz istiyor. Bu analizleri de bir tek şu anda Mey İçki’de var. Özelleştirme öncesi burada sıkıntı yoktu. Ama şimdi her ne kadar butik üretim yapsak da, Mey bizim rakibimiz. Analiz yaptırdığınızda sizden nereye, ne kadar ürün sattığınız gibi birçok bilgi istiyor. Bende bunları rakibime vermek istemiyorum. Onun için laboratuvar arayışındayız.” 
(Radikal)


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  Belçika

  ,

  İzmir

  ,

  Mayın