Şarapta zam hazırlığı başladı

Şarapta zam hazırlığı başladı
Şarapta zam hazırlığı başladı

Üç yıldır İstanbul kadeh kaldırıyor etkinliği yapan Sibel Kutman, şaraba ilgiyi arttırmayı hedefliyor.

Doluca Şarapları Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Kutman, vergi artışının şarap fiyatlarına yüzde 5-10 arasında zam olarak yansıyacağını açıkladı.

İSTANBUL / RADİKAL
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “halkın sağlığı” için alkollü içkilere yüzde 30 vergi artışı kararı şarap üreticilerini üzdü. Doluca Şarapları Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Kutman, indirim beklerken karşılaştıkları artış için “Şarap sektörü olarak tam kendimizi toparlıyorduk ki büyük bir darbe yedik” yorumunu yapıyor. Kutman, zammın kaçınılmaz olduğunu belirterek “Yüzde 5-10 arası zam yapılacak” diyor.
Sektörün büyüklerinden biri olan Doluca, ithal şarap ve viski pazarında da yer alıyor. Doluca’nın yönetim kurulu üyesi Sibel Kutman, üç yıldır şaraba ilgiyi arttırmak için “İstanbul kadeh kaldırıyor” sloganı ile İstanbul’un çeşitli restoranlarında etkinlikler düzenliyor. Bu kez ünlü şef Mehmet Gürs’ün Mikla restoranında gazetecilerle bir araya gelen Kutman, hem şarapta yaşanan gelişmeleri anlattı hem de şarap kültürü üzerine ipuçları verdi.
Şarap üreticileri olarak “mahalle baskısı” hissedip hissetmedikleri sorusuna “Biri sorduğunda şarap üretiyorum demeden önce artık etrafıma bakıyorum. Aleni bir baskı görmüyoruz ama alkol satılan nokta sayısı azalıyor” yanıtını veren Kutman, hangi ortamda hangi şarabı seçtiği sorusunu ise şöyle açıklıyor:
“Yapılan etkinliğe göre şaraba rol yüklemek gerek. İş yemeği ise başrolde şarap olmamalı. Hafif gövdeli bir şarap seçilmeli. Sevgiliyle özel bir gece için oturaklı doygun bir şarap seçilmeli. Sağlık için ise şarapın türü farketmez. Antioksidan özellikleri bütün şaraplarda var”.


    ETİKETLER:

    İstanbul

    ,

    Şarap