Sarp kapısını TOBB yapacak

Türkiye ile Gürcistan'ı birbirine bağlayan Sarp ve Sarpi gümrük kapıları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından modernize edilecek.

İSTANBUL - Türkiye ile Gürcistan'ı birbirine bağlayan Sarp ve Sarpi gümrük kapıları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından modernize edilecek. Projenin detayları Gürcistan Başbakanı Zurab Nohaydeli ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun düzenledikleri toplantıyla açıklandı. Sarp Gümrük Kapısı'nın 12 milyon dolar, Sarpi Gümrük Kapısı'nın 10 milyon dolar yatırım maliyetiyle modernizasyonu geçekleştirilecek. Kurulacak şirket aracılığıyla gümrük kapıları yapılacak. Bir süre işletildikten sonra Sarpi Gümrük Kapısı Gürcistan makamlarına devredilecek.
Haziranda başlıyor
Gürcistan Başbakanı Nohaydeli, iki ülkenin sınırında geçtiğimiz günlerde 400-500 kamyonun sıkışıp kalmasının altyapının yeterli olmamasından kaynaklandığını belirtti. Fizibıl bir proje olarak nitelendirdiği Sarp ve Sarpi gümrük kapılarının modernizasyon çalışmalarının haziranda başlaması ve gelecek yıl nisanda tamamlanmasının öngörüldüğüne işaret eden Nohaydeli, bu projenin iki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin gelişmesine katkıda bulunacağını söyledi. Gürcistan Başbakanı Nohaydeli, Batum Havalimanı'nın ortak kullanım projesinin yap-işlet-devret modeliyle ve Türk konsorsiyumunun yardımıyla gerçekleştirileceğini duyurdu.
Projenin, Batum Havalimanı'nın iç hat havalimanı gibi kullanımına imkân vereceğini ifade eden Nohaydeli, taslak projenin Türk yetkililere gönderileceğini belirtti. İpsala, Habur, Cilvegözü, Kapıkule, Halkalı ve Dereköy gümrük kapılarını yap-işlet-devret modeliyle TOBB tarafından üslenildiğini anımsatan Hisarcıklıoğlu ise, "Şimdi sıra Sarp-Sarpi kapılarında" dedi.