Şartnamede 'yasaklı giremez' şartı varmış

Şartnamede 'yasaklı giremez' şartı varmış
Şartnamede 'yasaklı giremez' şartı varmış
Yasaklı olmasına rağmen Gediz Elektrik Dağıtım ihalesine giren Bereket Enerji'nini durumu ihaleden önce ÖİB'e sorulmuş ve 'sorun yok' yanıtı alınmış.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

Gediz Elektrik Dağıtım ihalesini kazanan Elsan Şirketi’nin kamu ihalelerinden yasaklı Bereket Enerji’nin grup şirketi çıkmasının ardından, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın ihale şartnamesine ‘ihale yasaklı’ şirketin girmeme şartını koştuğu da ortaya çıktı. Özelleştirme İdaresi yetkilileri, ihaleden önce Elsan’ın durumunun hem Kamu İhale Kurumu yetkililerine hem de Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) hukuk birimine ‘şifai’ olarak danışıldığını ve bir sorun olmayacağının anlaşıldığını anlattılar. Ancak yetkililer, şifai olarak verilen kararın davalık olması ihtimalinin sorulması üzerine, “O zaman mahmeke karar verir” yorumunda bulundular.
Çarşamba günü yapılan ihaleye 9 firmanın katıldı. En yüksek teklifi 1 milyar 231 milyon dolarla Elsan-Tümaş-Karaçay ortak girişim grubu verdi. Elsan’ın içinde olduğu Bereket Enerji ise ihale yasaklısı çıktı. Özelleştirme İdaresi yetkilileri büyük ihalelerde şartnamaye ihale yasaklısı şirketin giremeyeceğine dair hüküm konulduğunu belirterek, Gediz dağıtımda da aynı hükmün şartnameye konulduğunu ifade ettiler. Elsan şirketi teklif verince Kamu İhale Kurumu yetkililerine danıştıklarını anlatan yetkililer, “Biz onlara sözlü olarak danıştık, sorun olmayacağını söylediler. Bunun üzerine ihale ile ilgili bir işlem yapılmadı” dediler.
Öte yandan Elsan-Tümaş-Karaçay ihalesine ortak girişim grubu adına Gediz ihalesine katılan Ceyhan Saldanlı Ticaret Sicili Gazetesi’ne göre en son 10 Ekim 2012 tarihinde de Bereket Enerji’nin yönetim kurulu başkanı olarak yer alıyor. Denizli Ticaret Odası’na kayıtlı gözüken Bereket Enerji 13798 sicil numarasına sahip. Ayrıca Bereket Enerji’de Elsan Elektrik de tüzel kişi olarak yönetim kurulunda.

bigPara.com