Satıcı: Yeni stand-by olmayacak

Ekonomik programın beşinci gözden geçirme çalışmaları için Türkiye'ye gelen Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki IMF heyetinin ilk durağı Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) oldu.

İSTANBUL - Ekonomik programın beşinci gözden geçirme çalışmaları için Türkiye'ye gelen Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki IMF heyetinin ilk durağı Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) oldu. TİM Başkanı Oğuz Satıcı, heyetle yaptıkları görüşmede gelecek dönem stand-by anlaşması olmayacağı izlenimi ve ipucunu aldıklarını söyledi.
Çözüm üretim ve ihracat
Satıcı görüşmede cari açık ve istihdamda yaşadıkları sıkıntıyı görüşmede ön plana çıkardıklarını belirterek, "Ekonomide iyi giden tarafların da altını çizdik. İyiye gidişin arkasında cari açıktaki büyüme ve istihdamdaki sıkıntı bizi ileriye dönük bakışımızda sıkıntıya sokuyor. 'Bunun da çözülmesi gerekir' dedik. Bunun ilacının da üretim ve ihracat olduğunu söyledik. 'Yüksek faiz ve düşük kurun üretici üzerindeki baskısını giderecek enstrümanların ortaya konması gerektiğini' söyledik" dedi.
Heyete, Türkiye'nin program yaparken veya programı revize ederken bir daha stand-by düşünmemesi gerektiğini söylediklerini kaydeden Satıcı, şöyle konuştu: "Stand-by anlaşmaları arkasında cari açık risklerine göre hazırlanıyor. IMF heyetinden aldığımız en iyi mesaj; önümüzdeki dönem stand-by anlaşmalı bir programın olmadığı, onların da gündeminde olmadığı. Önümüzdeki dönemde üretim ve ihracat, özellikle Türkiye'nin ihracattan elde edeceği gelirler, ekonominin birinci gündem maddesi olacak. Cari açığa dayanmayan, cari açık yaratmayan bir modelle anlaşma yapılacağı izlenimi edindik."
Satıcı, sorular üzerine, uygulanan program nedeniyle yaşanan yüksek faiz ve düşük kurun üreticinin üzerinde büyük yük yarattığında herkesin hem fikir olduğunu belirterek, bu baskının üreticinin ihracat üzerinden kaldırılmasının zorunluluğunun altını çizdi.
'Destek bekliyoruz'
Satıcı, "IMF için değil, Türkiye için yapıyoruz. Bu anlamda herkesin desteğini bekliyoruz. Üretim ve ihracat Türkiye'nin menfaatine paralel durumda. İhracatı ve üreticiyi bütün herkesin desteklemesi gerekiyor" dedi.
Yaptıkları sunumun 2 sene öncesinden farklı olmadığına dikkat çeken Satıcı, Türkiye'nin sıkıntılarıyla koşmaya devam ettiğini, bunu da bir-iki günde çözemeyeceğini söyledi. Satıcı orta ve uzun vadeli çözümlere ihtiyaç olduğunu vurguladı.