Satır aralarındaki seçim desteği

Satır aralarındaki seçim desteği
Satır aralarındaki seçim desteği
Merkez Bankası, geçen nisan ayında ilan edip yürürlüğe koyduğu krizden çıkış stratejisini tamamladığını ilan edip beklenen faiz artışını da 2011 sonbaharına erteleyerek, seçim sürecinde hükümeti rahat bıraktı.
Haber: OSMAN ŞENKUL / Arşivi

Oysa, piyasalar hızla başlayan ve art arda kararlarla süren çıkış stratejisinin ardından 2011 yılı başlarında sıranın faiz artırımına geleceğini düşünüyordu.
Reuters ’ın bu ay ortasında yaptığı ankete yanıt veren bankacıların ikisi dışındaki tamamı faiz artışlarının Mart-Haziran döneminde yapılacağını öngördü; hatta Merrill Lynch, bu yıl tamamlanmadan 0.25’erlik iki artış bekliyordu. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, dün yılın son Enflasyon Raporunu açıklarken, “Tahminlerimizi oluştururken, para politikası duruşuna ilişkin olarak, yılın kalan döneminde çıkış stratejimizde öngörülen tedbirlerin tamamlandığını varsaydık” dedi. 

Karşılık artışı ertelendi 
Öte yanda ise, Güney Kore’de Yılmaz’ın da katıldığı G20 toqlantısında gelişmekte olan ülkelere para akımını durduracak somut bir sonuç çıkmadığı gibi, ABD’den yükselen açıklamalarda, sözü dahi para musluklarının açılmasına neden olan gevşemenin 500 milyar dolar olacağı belirtildi. Bu da, Türkiye piyasasına yönelik girişlerin daha da artacağı anlamına geliyor.
Böyle bir durumda, yalnızca geçen üç haftada 1.5 milyar doların üzerinde ek döviz alımı yapan Merkez’in liranın çok daha değerlenmesini önlemek için piyasaya çok daha fazla lira sürmek zorunda kalacak. Bu durumda Merkez Bankası’nın piyasaya verdiği fazla lirayı da geri almak için TL zorunlu karşılıklarını artırması bekleniyordu; ancak, rapordaki veriler böyle bir adım bu yıl beklenmiyor. 

Not artışı hesapta yok 
Hükümet üyelerinin uzun süredir Türkiye’nin artık bir not artışını ve “yatırım yapılabilir” düzeye çıkmayı hak ettiğini söylemelerine karşın, Merkez Bankası’nın raporda böyle bir olasılığı en azından önümüzdeki bir yıllık dönemde öngörmediği anlaşılıyor. Not artışı durumunda, Türkiye’ye dönük kaynak girişlerinin hızlanarak artacağı ve dolayısıyla ekonominin ateşini yükselteceğini vurgulayan bir bankacı ise, “Oysa, gerek faiz artışının net şekilde ertelenmesi ve faize ilişkin öngörüler hiç bunun hesaba katıldığını göstermiyor. Bu da seçim ekonomisine yeşil ışık demektir; çünkü, bunu öngörürseniz ne faiz artışını ertelersiniz ne de enflasyonda bu denli düşüş göngörürsünüz” dedi.
Ekspres Yatırım Ekonomisti Güldem Atabay da, enflasyona ilişkin öngörüleri “düşük” bulduğunu belirtirken, “Ne tarım fiyatlarındaki gelişmeler olması gerektiği gibi hesaba katılmış ne de sigara ve alkollü içeceklere yapılacağı söylenenen zamlar dikkate alınmış” dedi. 

Harcama desteği
 
Merkez Bankası raporunda seçim ekonomisine bir başka destek ayrıntısı ise, hükümet harcamalarına ilişkin bölümde de anlaşılıyor. Raporda, “2010 yılının kalanında kamu harcamalarında geçici bir hızlanma olacağı, 2011 yılından itibaren ise faiz dışı harcamaların milli gelire oranının kademeli olarak gerileyeceği öngörülmüştür” deniliyor.
Atabay bu yaklaşımı, “Merkez Bankası, harcamalarda artışın hızlanacağını kabul ediyor ve ayrıca 2011 yılından itibaren de oransal bir gerilemeden söz ediyor.
Bu yaklaşım, miktar olarak harcamalar artsa da, seçimlerden sonra alınacak tedbirlerle bir denge sağlanabileceğini içeriyor” dedi. Faiz anketinde artışın son çeyrekte olacağını tek öngören Atabay’a göre, Merkez Bankası harcamalar çok fazla ısıtsa da, faiz artış dönemine girileceği için enflasyonun hareketleri üzerinde çok önemli etki oluşmayacağını hesaplayarak hareket etti. 

Enflasyon mektubu 
Ekonomist ve bannkacıların, Merkez’in enflasyon öngörülerinin “düşük” kaldığına ilişkin eleştirilerinin yanında, Merkez Bankası da, enflasyonda “hedefi tutturamadığı” için hükümete mektup yolladı.
Merkez mektubunda, “Eylül ayı itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 9.24 olarak gerçekleşmiş ve yüzde 8.5 olarak belirlenmiş olan belirsizlik aralığı üst sınırının üzerinde kalmıştır” dedi ve ekledi: “Bu çerçevede, enflasyonun hedeflenen patikadan belirgin olarak sapmasının nedenleri ile orta vadeli hedeflere ulaşmak için alınan ve alınması gereken önlemleri açıklayan 26 Ekim 2010 tarihli Enflasyon Raporu ilişikte bilginize sunulmaktadır.”

bigPara.com