Satış yasak!

Satış yasak!
Satış yasak!
Türkiye, Küba, Suriye, Kuzey Kore ve Ermenistan vatandaşlarına gayrimenkul yasağı getirdi. Yunanlılar Ege'den, Ruslar da Karadeniz'den arazi ve konut alamayacak

ANKARA - Gazeteport'un haberine göre nisan ayında TBMM’de benimsenen ve yabancı uyruklulara, Türkiye ’den mülk edinme esaslarını yeniden düzenleyen yasayla ilgili yönetmelik tamamlandı. Yönetmelik ile yasadan yararlanacak ülke vatandaşları ile kısıtlanan ülkeler belirlendi. Buna göre Fidel Castro’nun ülkesi Küba ile Kim Jong Un’un ülkesi Kuzey Kore vatandaşları Türkiye’den toprak ve gayrimenkul alamayacak.

Yeni yönetmeliğe göre, 129 ülke vatandaşı Türkiye’den şartsız olarak gayrimenkul ve arazi satın alabilecek. 52 ülke vatandaşına İçişleri Bakanlığından izin şartı getirildi. Suriye, Ermenistan, Kuzey Kore, Küba, Nijerya ve Yemen vatandaşları ise gayrimenkul alamayacak. Çin, Danimarka, Doğu Timor, Fiji ve İsrailliler ise tek bir gayrimenkul alabilecek. Rus ve Ukraynalılar, Karadeniz’de, Yunanlılar ise Ege kıyılarında mülk edinemeyecek.

Almanya, ABD , Arjantin, Belçika, Brezilya, Gürcistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Lüksemburg, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Lübnan gibi ülke vatandaşları ise istedikleri kadar mülk edinebilecek. Fas, Mısır, Letonya, Afganistan vatandaşları ise, Türkiye'den tarım arazisi alamayacak. İran, Çin, Filistin, Hindistan'ın da arasında olduğu 16 ülke vatandaşı da İçişleri Bakanlığı izin verirse gayrimenkul edinebilecek.

Türkiye’de bugüne kadar yabancı uyruklu kişilere toplam 90 milyon 747 bin 367 metrekare taşınmaz satıldı. Satışın yüzde 86’sı son 10 yılda gerçekleşti. Türkiye’de yabancıların mülkiyetine geçen 98 bin taşınmaz bulunuyor. Yabancıların en çok taşınmaz edindiği illerin başında Konya geliyor. Konya’yı Antalya, Muğla, Ankara, Aydın, Hatay, İstanbul , İzmir, Kırşehir ve Mardin izliyor. (Gazeteport)

bigPara.com