Satış yasak!

Satış yasak!
Satış yasak!
Türkiye, Küba, Suriye, Kuzey Kore ve Ermenistan vatandaşlarına gayrimenkul yasağı getirdi. Yunanlılar Ege'den, Ruslar da Karadeniz'den arazi ve konut alamayacak

ANKARA - Gazeteport'un haberine göre nisan ayında TBMM’de benimsenen ve yabancı uyruklulara, Türkiye ’den mülk edinme esaslarını yeniden düzenleyen yasayla ilgili yönetmelik tamamlandı. Yönetmelik ile yasadan yararlanacak ülke vatandaşları ile kısıtlanan ülkeler belirlendi. Buna göre Fidel Castro’nun ülkesi Küba ile Kim Jong Un’un ülkesi Kuzey Kore vatandaşları Türkiye’den toprak ve gayrimenkul alamayacak.

Yeni yönetmeliğe göre, 129 ülke vatandaşı Türkiye’den şartsız olarak gayrimenkul ve arazi satın alabilecek. 52 ülke vatandaşına İçişleri Bakanlığından izin şartı getirildi. Suriye, Ermenistan, Kuzey Kore, Küba, Nijerya ve Yemen vatandaşları ise gayrimenkul alamayacak. Çin, Danimarka, Doğu Timor, Fiji ve İsrailliler ise tek bir gayrimenkul alabilecek. Rus ve Ukraynalılar, Karadeniz’de, Yunanlılar ise Ege kıyılarında mülk edinemeyecek.

Almanya, ABD , Arjantin, Belçika, Brezilya, Gürcistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Lüksemburg, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Lübnan gibi ülke vatandaşları ise istedikleri kadar mülk edinebilecek. Fas, Mısır, Letonya, Afganistan vatandaşları ise, Türkiye'den tarım arazisi alamayacak. İran, Çin, Filistin, Hindistan'ın da arasında olduğu 16 ülke vatandaşı da İçişleri Bakanlığı izin verirse gayrimenkul edinebilecek.

Türkiye’de bugüne kadar yabancı uyruklu kişilere toplam 90 milyon 747 bin 367 metrekare taşınmaz satıldı. Satışın yüzde 86’sı son 10 yılda gerçekleşti. Türkiye’de yabancıların mülkiyetine geçen 98 bin taşınmaz bulunuyor. Yabancıların en çok taşınmaz edindiği illerin başında Konya geliyor. Konya’yı Antalya, Muğla, Ankara, Aydın, Hatay, İstanbul , İzmir, Kırşehir ve Mardin izliyor. (Gazeteport)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109551710955173

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gayrimenkul satisi - adali48

  Gayrimenkul=Tasinamaz mallar...mantigin bittigi yerde askerlik baslardi,simdi is degisdi mantigin bittigi yerde Turkiye kanunlari basliyor.Golgesinden korkan ,fakat bu meyanda her komsusuna kafa tutan bir Turkiye,iste Fransiz komedisi...

  globalllesen dunyaya - nevzenhan

  bakisin nasil oldugunu gosteriyor turkiye'deki devlet yonetme zihniyetinin..yani o derece yasakci, o derece gerizekali, o derece dunyayi okumaktan uzak..tum bu yasak gelen ulkelerin sermayeleri baska ulkelerin adi altinda sermaye ile ulkeye gelerek gayet guzelde mulk olabilir..ornek, eger bir yunanli gercekten yuklu bir parayla ulkesindeki krizden parasinin pul olmasini kurtarmak icin yanibasindaki komsuzu turkiye'den mulk alarak kurtulmayi dusunuyorsa, ve fakat mal-mulk edinme siniriyla karsilasiyorsa turkiye'de bunu asmasi 1 bilemediniz 2 gun icerisinde gerceklesir..sermayenin serbest dolasimi diye bir sey var dunyada ve bunu saglayan birimler var ekonomik hayat icinde :).. o yunan vatandasi diye engel getirdiginiz kisinin parasi lichtenstein olur yine girer, isvicre olur, inanmazsiniz azerbaycan olur yine girer turkiye'ye ve istedigi yeri alir..denenmis seyler bunlar :))

  Ceplerinde mi goturecekler - iekanat

  Hayir, gayri menkul'u alip ulkelerine mi goturecekler. Ulkenin yasalari var, ona gore herkes ne vergi oduyorsa ona gore vergi odeyecek, herkes nasil kullaniyorsa o sekilde kullancaklar. Korkulan ne anlamiyorum, valizler icinde Rusya'ya, Yunanistan'a mi goturecekler topragi? Hayir sayilari artar siyasi guc olurlar diye korkuyorsak vatandaslik yasalarimiz belli degil mi? Her neyse galiba Yunanistan ile Rusya'nin yaninda Kuba ile Kore de yanmis. Burada mantik ne? Yunanli'lara "bakin sadece size degil bi de Amerika'nin hoslanmadigi bu ulkelere de yapiyoruz" mu diyecegiz?