Satışın nedeni düşük kâr

Tansaş'ın çoğunluk hissesinin Migros'a satışını değerlendiren Tansaş Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, "Organize perakendecilik sektörü yüzde 5 gibi çok dar kâr marjıyla çalışıyor.

İSTANBUL - Tansaş'ın çoğunluk hissesinin Migros'a satışını değerlendiren Tansaş Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, "Organize perakendecilik sektörü yüzde 5 gibi çok dar kâr marjıyla çalışıyor. Sektörde başarılı olmak için büyümek gerek. Büyüyemiyorsan Tansaş'ı büyüyen bir grup içine sokmak gerekir diye düşündük" dedi.
Acar, Tansaş hisselerinin devrinin küçük yatırımcı açısından da olumlu olduğunu, borsada mutlaka çağrı yapılacağını sözlerine ekledi. CNBC-e'de soruları yanıtlayan Acar, kendileri açısından sürecin daha önce başladığını hatırlatarak, "Doğuş Grubu olarak ABN Amro'ya yetki verdik. ABN Amro yurtiçi ve yurtdışındaki potansiyelleri değerlendirdi. Sonuçta, Tansaş'ın ve Doğuş Grubu'nun geleceği açısından olumlu kararı vermek üzereyiz" diye konuştu.
Organize perakendecilik sektörünün yüzde 5 gibi dar kâr marjıyla çalıştığını belirten Acar, sektörde başarılı olabilmek için büyümek gerektiğini söyledi. Acar, "Sektörde büyüyemiyorsan Tansaş'ı büyüyen bir grup içine sokmak gerekir diye düşündük" dedi.
Acar, küçük yatırımcılar açısından olumsuzluk yaşanmayacağını belirterek şunları söyledi: "Küçük yatırımcılar açısından da çok olumlu olduğunu düşünüyorum, çünkü burada bahsettiğimiz, Tansaş'ın çoğunluk hissesinin devri. Bu sabah (dün) İMKB'ye Koç Grubu ve tarafımızdan yapılan açıklamada da deklare edildi. Mutlaka çağrı mükellefiyeti var, çağrı yapılacaktır. Tansaş'ın bugünkü pazar değeri 480 milyon dolarlardadır. Satış rakamıyla bunun arasında önemli bir prim de var. Dolayısıyla küçük yatırımcı açısından pozitif gelişme olduğunu düşünüyorum."
Fiyat konusunda ise Acar, "Doğru fiyat piyasada gerçekleşen fiyat. Dolayısıyla bu alıcının almaya, satıcının da satmaya razı olduğu fiyat. Bu fiyattan işlem gerçekleştiğine göre bu fiyat doğru fiyatmış diye değerlendirme yapabiliriz. Fiyat iki tarafa da hayırlı olmasını dileyeceğimiz bir alan içinde gerçekleşmiştir" diye konuştu.
2-2.5 günde bitirildi
Satış işleminin Türkiye'deki en şeffaf ve hızlı işlem olduğunu, bu nedenle emeği geçenlere teşekkür ettiğini aktaran Acar, görüşmeye başlamalarının üzerinden geçen 2-2.5 günde geceli gündüzlü 24 saat çalışarak bu alışverişin bitirildiğini söyledi. Acar, "Dolayısıyla bu, şunu da bize gösteriyor ki, hem alıcı hem satıcı tarafında iyi niyetle, şirketin geleceğine dönük pozitif yaklaşım var. Bu da çok önemli, çünkü bu işlerin uzaması el değiştiren kıymete hasar veriyor" dedi.
Satış sonrasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine de Acar, bundan sonrasını Koç Grubu'nun değerlendireceğini kaydetti. Acar, organize perakendenin şu anda Türkiye'de toplam perakende pazarındaki payının yüzde 35-36 olduğunu, İtalya, Fransa gibi ülkelerde bunun yüzde 60'lara vardığını belirterek, Türkiye'de organize perakendenin pazar payının büyüyeceğini öne sürdü. Acar, şehir merkezindeki alışveriş merkezlerine ilişkin eleştirilerin anımsatılması üzerine de, şunları kaydetti:
"Akan suyun önüne set çekerek suyu durdurmak mümkün değil. Dünyada buna gidiş var. Gelişmiş ülkelerde bu trendi görüyoruz. Türkiye'de de bundan kaçış yok. Artık dünyadaki bu akımların önünde durmak yerine, Bu akımlara nasıl uyum sağlayabilirizin üzerine kafa yormak lazım. Akan suyu yasal değişikliklerle belki bir süre durdurursunuz ama uzun dönemde mümkün değil."