Satışlar 'oruçla' zayıfladı

Otomobil Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre 2005 yılının ilk 10 ayında toplam 585 bin 488 araç satıldı.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

İSTANBUL - Otomobil Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre 2005 yılının ilk 10 ayında toplam 585 bin 488 araç satıldı. Satışların yüzde 57'sini binek otomobil, yüzde 36'sını ise hafif ticari araçlar oluşturdu. Geçen yılın aynı döneminde toplam satış 608 bin 125 idi. karşılaştırma yapıldığında tabloda yüzde 4'lük bir düşüşün ortaya çıkmasında üç etken rol oynadı. Bunlardan birincisi 3 Ekim müzakere tarihi öncesi yaşanan belirsizlik, ikincisi ramazan ayında satışların düşmesi, üçüncüsü de Şeker Bayramı tatili oldu. Bu üç etkenin otomotiv piyasasında satışların canlandığı ekim ve kasım aylarına denk gelmesi piyasada satışları az da olsa zayıflattı.
Rekor sonrası kriz yok
Otomotiv sektörünün yetkilileri ise istatistiklere 'düşüş' olarak yansıyan bu durumu son derece 'normal' karşıladı. Geçen yıl hurda teşvikinin etkisiyle yılın ilk yarısında coşan, ardından teşvikteki indirim ve vergi oranları nedeniyle hızını kesen pazarın yılın ilk yarısında benzer rakamları yakalamış olmasını 'olumlu' bulan yetkililer, yıl sonu rakamının asıl kasım ve aralık satışlarıyla ortaya çıkacağını söyledi. Yetkililer, konut kredilerine yönelimin artması ve mortgage'ın sektör üzerindeki olumsuz etkilerinin orta ve uzun vadede kent dışı, araça ihtiyaç olan yerlere yerleşim nedeniyle 'lehe' döneceği görüşünü yineledi.
ODD Başkanı Yüksel Mermer ise tüketiciyi faizlerin düşüklüğünün yanı sıra konut fiyatlarının yüksekliğini dikkate almaya çağırdı. Mermer, "Son yıllarda ekonomi büyük gelişme kaydetti. İstikrarını sürdüren ve yapısal sorunlarını çözme yolunda önemli mesafeler alan Türkiye'nin bu performansını önümüzdeki yıllarda artıracagına inanıyoruz. Ekonomik büyümenin sürdürülmesi, enflasyonun tek haneli rakamlara indirilmesi, kamu borcunun milli gelire oranının ve faizlerin düşmesi, dış ticaret hacminin büyümesi, yabancı sermaye girişinin artması ve özelleştirmede sağlanan başarılara bağlı olarak ülkemiz ve ekonomimizle ilgili beklentiler, dış dünyada da hızla iyileşmekte. Ülke için yeni fırsatlar ve potansiyeller doğmakta. Türkiye'nin son yıllardaki gelişmesinde önemli rol oynayan otomotiv sektörü de ekonomiye paralel büyüyor. Tarihimizde ilk defa otomotiv pazarı bir rekor büyüme yılından sonra aynı sonuçları gerçekleştirebildi. Üretimimiz, ihracatımız artmakta, pazarımız büyümekte ve daha istikrarlı bir yapıya kavuştu" dedi.
Audi Q7 Essen'de
Audi'nin lüks SUV sınıfının yeni modeli Q7'nin S Line donanımlı versiyonu 2005 Essen Otomobil Fuarı'nda 4 Aralık tarihine kadar ziyaret edilebilecek. 2006 Mart ayından itibaren Q7 modellerinde sunulacak olan S Line Spor Paketi hem görsel hem de yürüyen aksam açısından yenilikler içeriyor.
VW'den cazip teklif
Volkswagen'in (VW) kampanyasında anahtar teslim fiyatı üzerinden değişen oranlarda indirim imkânı, 60 aya varan vade ve altı aya kadar yüzde 0 faiz seçeneği var. Kampanyalı anahtar teslim fiyatı üzerinden fatura fiyatının yüzde 70'ine kadar olan kısmı YTL bazında kredilendiriliyor. Passat'a 25 bin YTL kredi veriliyor.
Hibridde Toyota
Toyota 2005 Kasım itibarıyla 513 bin adet hibrid otomobil satışı gerçekleştirdiğini açıkladı. Toyota Motor Corporation'ın (TMC) açıklamasına göre, Toyota 1997 yılında önce Japonya pazarına sunduğu dünyanın ilk seri üretilen hibrid otomobili Prius'un yakaladığı başarı ile tüm dünyada hibrid araç satışında 500 bini geçmeyi başardı.
Octavia aralığı bekliyor
Yeni Skoda Octavia Combi 4x4 aralık ayının başında Türkiye otomobil pazarına sunuluyor. Türkiye'ye 1.9 TDI PD 105 hp ve 2.0 FSI 150 hp olmak üzere iki motor seçeneği ile getiriliyor. 580 litre bagaj hacmi ise arka koltukların yatırılması ile 1620 litreye ulaşıyor. Yükseltilmiş süspansiyon, kartel muhafaza ve 16" alaşım jant otomobilde standart özellikler arasında.
Fiat'tan en cimri Albea
Fiat'ın uzun süredir üzerinde çalıştığı ve ilk kez geçtiğimiz ay yapılan yeni Fiat Doblo lansmanı ile ürün gamına giren 1.4 Fire benzinli motoru, kasımdan itibaren sırasıyla Fiat Albea ve Fiat Palio'da satışa sunuluyor. Bu motor mevcut 1.2 16V'ye göre yüzde 12 daha az yakıt tüketiyor. Fiat Albea 1.4 motorlu versiyonları 100 km.'de şehir içinde 8.2 lt, şehir dışında 5.0 lt, ortalamada 6.2 lt yakıt harcıyor.
Porsche'de 'üstsüz atlet' Carrera
Alman spor otomobil ve arazi aracı üreticisi Porsche'nin üstü açılabilen spor otomobil ve dört tekerlekten çekiş kavramlarını başarıyla bir araya getiren 911 Carrera Cabrio 4 ve 4S Cabrio modelleri Türkiye'de satışa sunuldu. Modellerde yaklaşık 20 saniyede, gizlenen tavan 50 km/s'ye kadar olan hızlarda kontrol edilebiliyor. Tavanın ağırlığı 42 kg.
911 Carrera 4 Cabrio modelinde kullanılan 3.6 litre hacimli, 6 silindirli Boxer motoru 325 HP'ye yükseltilmiş.
280 km/s'lik son hıza ulaşabilen ve 0-100 km/s'ye 5.3 saniyede hızlanabilen otomobil 6 ileri vitesli manuel şanzıman standart sunuluyor. 6 vitesli manuel şanzımanla donatılan 911 4S'de sunulan 3.8 litrelik yeni motor 355 HP güç ve 400 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 4.9 saniyede tamamlarken, 288 km/s'lik son hıza ulaşabiliyor. Modeller, 162 bin 822 avrodan başlayan fiyatla satışa sunuluyor.
Opel'in yenileri Zeugma'da
General Motors (GM) Türkiye Genel Müdürü Peter Fahrni, bu yıl ticari araç pazarının, geçen yıla oranla daha güçlü durumda olduğunu söyledi. Yeni model Vectra, Astra Twinport ve Signum modellerinin antik Zeugma kentindeki tanıtım toplantısına katılan Fahrni, Türkiye pazarına GM olarak çok ciddi olarak baktıklarını belirtti. Yeni Vectra ve Signum'da tasarım kapsamlı bir biçimde değiştirilmiş. Her iki araçta konfora yönelik özellikler geliştirilmiş, direksiyon hassasiyeti artırılmış.Daha da dinamik Lancer
Temsa güvencesiyle ithal edilmekte olan Yeni Mitsubishi Lancer, tamamen yenilendi. Temsa, yeni Lancer'le tasarım ve donanımındaki değişikliklerle tüm müşteri beklentilerine yanıt vermeyi hedefliyor. Otomotiv pazarında önemli bir paya sahip olan C segmentinde 30 yıllık başarılı bir geçmişe sahip Mitsubishi Lancer'ın yenilenen ön görüntüsü daha sportif ve dinamik çizgilere sahip. İç kısımda yeni koltuk kumaşları ve titanyum görünümlü ön konsol modern bir görünüm sergiliyor.
1.6L motor
1.6L motor seçeneğinde standart donanıma eklenen otomatik klima ile önde ve arkada sıkıştırma kontrollü elektrikli camlar ise aracın konforunu daha da artırıyor. Ayrıca Lancer'ın daha yüksek donanım özellikleri sunan plus paketi içerisinde arka park sensörü, radyo-CD çalar, deri direksiyon simidi, deri vites topuzu ve isteğe bağlı olarak da spoiler yer alıyor. Yeni Mitsubishi Lancer dayanıklılık, geniş iç hacim, konfor ve stil bakımından dikkat çekiyor.


Dizel farkıyla Citroen C5
Citroen C5, yeni dizel alternatifleriyle kullanıcısının karşısına çıktı. C5 HDI modellerinde kullanılan yüksek basınçlı direkt dizel enjeksiyonlu turbo dizel motor hem teknolojisi hem performansı ile göz doldururken düşük yakıt maliyeti ve vergi avantajını birlikte sunuyor. Dizel seçenekler donanım farklılılarına göre C5 SX 1.6 HDI ve C5 SX Pack 1.6 HDI olarak iki model altında satışa sunuldu. Araçta sürücü ve yolcu havayastıkları, yan ve perde havayastıklarının yanı sıra sürücü diz havayastığı standart. Olası bir darbede flaşörler otomatik devreye giriyor.