'Satışlar yüzde 20 azalabilir'

Cep telefonunun ÖTV'sindeki artışı 'ani gelişme' diye nitelendiren Sony Ericsson Türkiye Pazarlama Müdürü Oben Tezel, "Bu artış satışları olumsuz etkileyecektir" dedi.

HALE TÜZÜN
İSTANBUL - Cep telefonunun ÖTV'sindeki artışı 'ani gelişme' diye nitelendiren Sony Ericsson Türkiye Pazarlama Müdürü Oben Tezel, "Bu artış satışları olumsuz etkileyecektir" dedi. Bu gelişme üzerine ürün tedarikçilerinin dün sabah ürün sevkıyatını durduğunu, ancak öğleden sonra satışlara başladığını belirten Tezel, zammın cep telefonu fiyatlarına da ortalama yüzde 15 zam olarak yansıdığını aktardı. Bu şokun etkisinin 3-4 aydan önce atılamayacağını vurgulayan Tezel, "Türkiye'de ayda ortalama 500 bin cep telefonu satılıyor. Satışlar kabaca yüzde 15-20 azalabilir" diye konuştu.
Panasonic Türkiye temsilcisi Tekofaks Genel Müdür Yardımcısı Serhat Tatlı devletin vergi koymasına itirazları olmadığını, ancak kaçak ürünlerle aralarında yüzde 40'a varan fiyat farkı olaşacağını, bunun da kaçağı artırabileceğini söyledi. Siemens özel müşteriler müdürü Gökalp Ekşi de zaten piyasanın bu ay daraldığına dikkat çekerek, bu son kararla yüzde 20'lik yeni bir satış düşüşü yaşanabileceğini anlattı. Ekşi, yeni ithal edilen ürünlere zammın yansıtıldığını vurgularken, stokların hangi fiyattan satılacağının önemine dikkat çekti.