Savaş korkusu piyasayı sardı

İsrail'in Lübnan'a saldırısıyla artan jeopolitik risklerden tedirgin olan piyasalarda sarsıntı sürüyor. Uzmanlar, son iki gündür rekor kıran petrol fiyatlarının da eklenmesiyle katlanan ekonomik ve...

İSTANBUL - İsrail'in Lübnan'a saldırısıyla artan jeopolitik risklerden tedirgin olan piyasalarda sarsıntı sürüyor. Uzmanlar, son iki gündür rekor kıran petrol fiyatlarının da eklenmesiyle katlanan ekonomik ve politik belirsizliklerin, piyasalar üzerinde baskı oluşturduğunu söylüyorlar.
Haftayı düşüşle kapatan New York ve Tokyo borsalarının ardından Avrupa'da da hisse senedi piyasaları değer kaybetti. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda ise hafta başından bu yana süren düşüş trendi dün de değişmedi ve endeks, 1178 puanlık kayıpla 33 bin 831 seviyesinden kapandı. Haftalık kaybı ise yüzde 6.5.


Büyütmek için tıklayınız

Küresel piyasaları mayıs ve haziran ayları boyunca etkileyen 'dalgalanma'nın en önemli kaynağı, uluslararası likiditeye yön veren yüksek faiz beklentisiydi. Faiz artışları beklentisi dünyada hisse senedi piyasalarında önemli kayıplara neden olmuştu. Bugünlerde denge arayışına giren piyasaları, bu kez 'savaş' korkusu sardı.
İsrail'in Lübnan'a girmesiyle başlayan şiddet sarmalının bölge ülkelerini de etkileme olasılığı, piyasalarda gerginlik yarattı. Yurtdışı piyasalardaki gelişmeleri izleyen İMKB'de, haftanın son gününde satıcılı bir seyir izlendi. Oyak Yatırım Araştırma Bölümü'nden müdür yardımcısı Alper Erginol, Ortadoğu'daki savaş tehlikesinin sürmesi halinde, endeksin daha önce iki kez deneyip döndüğü 31 bin 500-32 bin bandını yeniden test edebileceğini söyledi. Daha sınırlı tepki veren alternatif piyasalarda dolar, 1.5810 YTL ile bir önceki günkü düzeyinden kapanırken 9 Nisan 2008 vadeli gösterge tahvilinin faizi yüzde 19.59'a yükseldi.