Savcılık 'kovuşturmaya yer yok' dedi, Sabah Aydın Doğan'ı 'suçlu' ilan etti

Sabah gazetesi savcılığın verdiği takipsizlik kararına rağmen 'yüksek fiyatla gazete kâğıdı ithal edip yurtdışındaki şirketlerine haksız kazanç sağladığı' iddialarıyla ilgili olarak Aydın Doğan'ı suçlu ilan etti. Karar SPK'nın itirazına rağmen kesinleşmişti

İSTANBUL-  Savcılığın ‘kovuşturmaya gerek görmediği’ olayda, Sabah gazetesi Aydın Doğan’ı, kızı Hanzade Doğan Boyner’i ve iki profesyonel yöneticiyi suçlu ilan etti. Doğan Yayın Holding A.Ş.’nin, dün Sabah gazetesinde yayımlanan haberle ilgili yazılı açıklamasında “Aydın Doğan’a, ailesine, yöneticilerine ve Doğan Grubu Şirketleri’ne karşı haksız iddia ve ithamlarda bulunulmuştur” denildi. Doğan Grubu’na ait gazetelerin kâğıt, baskı malzemesi ve diğer ürünleri tedarikinde yurtdışında kurulu şirketlere haksız kazanç sağlandığı iddialarıyla ilgili adli makamların ‘Kovuşturmaya yer olmadığı’ kararı verildiği hatırlatılan açıklamada, “Söz konusu haberde gazeteciliğin en temel kuralı olan ‘Olayın meydana geldiği andaki gerçek duruma uygun ve güncel olarak kamuoyuna duyurulması’ kuralı ihlal edilmiştir” ifadesine yer verildi.

‘Haksız ithamlarda bulunuldu’
 Yazılı açıklamada son zamanlarda sık sık rastlandığı üzere, bir kısım belgelerin bazı basın kuruluşlarına sızdırılarak aleyhte kampanya yürütülmesinin bir  örneğini oluşturan söz konusu yayınlar nedeniyle sorumlular hakkında hukuki yollara başvurulacağı kaydedildi. Doğan Yayın Holding’in konuya ilişkin açıklaması şöyle:
“Sabah gazetesinin bugünkü (21 Temmuz 2009) nüshasında yer alan  Abdurrahman Şimşek imzalı ‘Aydın Doğan’a ağır suçlama’ manşeti ve ‘SPK, Aydın Doğan, kızı Hanzade Doğan Boyner ve iki profesyonel yöneticisi hakkında yedi yıla kadar hapis istemiyle dava açılması için savcılığa başvurdu’  şeklindeki spotla kamuoyuna duyurulan, 23’üncü sayfada ‘Doğan’ın büyük oyunu’ başlığı ile devam eden haberde, sayın Aydın Doğan’a, ailesine, yöneticilerine ve Doğan Grubu Şirketleri’ne karşı haksız iddia ve ithamlarda bulunulmuştur.
Haberde gazeteciliğin en temel kuralı olan ‘Olayın meydana geldiği andaki gerçek duruma uygun ve güncel olarak kamuoyuna duyurulması’ kuralı ihlal edilmiştir.

‘Takipsizlik kararı kesinleşti’
Haberde sözü edilen SPK Raporu ve suç duyurusu yakın geçmişte değil, bundan dokuz ay önce 21.10.2008 tarihinde yapılmıştır. Doğan Grubu’na ait gazetelerin kâğıt, baskı malzemesi ve sair ürünleri tedarikinde yurt dışında kurulu şirketlere haksız kazanç sağlandığı ve bu surette Hürriyet ve Milliyet gazetelerinin zarara uğratılarak güveni kötüye kullanma suçu işlendiği iddiası ile yapılan suç duyurusu sonunda Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı 08.06.2009 tarihinde ‘Güveni Kötüye Kullanma suçuna yönelik isnatta suçun yasal unsurları oluşmadığından tüm şüpheliler hakkında KOVUŞTURMA YAPILMASINA YER OLMADIĞINA’ karar vermiştir. SPK tarafından söz konusu Kovuşturmama Kararına yapılan itiraz üzerine Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi 26.06.2009 tarih ve 2009/602 sayılı kararı ile itirazın reddine karar vermiş ve böylece Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı’nın takipsizlik  kararı kesinleşmiştir.
İlk defa o dönemde Uzan Grubu’na ait olan ve Grubumuza karşı sistemli bir yıpratma politikası izleyen Star gazetesince gündeme getirilen bu iddialara karşı adı geçen gazete aleyhine Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açılmış, mahkemece atanan bilirkişilerin her iki grubun kâğıt maliyetlerini karşılaştırarak düzenledikleri raporda Doğan Grubu’nun kâğıt maliyetlerinin Star gazetesinden daha düşük olduğu saptanmış ve mahkeme 28.05.2002 tarihli kararında, ‘Bilirkişilerin bu konuda yapmış oldukları inceleme sonucuna göre ileri sürülen itham ve iddiaların gerçekle ilgisinin bulunmadığı’ gerekçesiyle davanın kabülüne karar vermiştir. Söz konusu karar Yargıtay tarafından da onaylanarak kesinleşmiştir.

Maliye: İddialar yerinde değil
Keza Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu da konuyu incelemeye almış, sektörde faaliyet gösteren birçok yayın kuruluşunun kâğıt maliyetlerinin incelenmesi sonunda ‘Doğan Dış Ticaret ve Mümessillik A.Ş.’nin yüksek bedelle gazete kâğıdı, magazin kağıdı ve baskı malzemeleri ithalatı yaptığı iddiasının yerinde olmadığı’ sonucuna ulaşılmıştır. Bu raporla Doğan Grubu kâğıt maliyetlerinin sadece Uzan Grubu değil, rakiplerine ve emsallerine göre de düşük olduğu bir başka kamu otoritesi tarafından da tespit edilmiştir. Kaldı ki yurtdışı şirketleri aracılığı ile ithal edilen gazete kâğıtları sadece Doğan Grubu’na değil, aralarında Star, Sabah, Akşam gibi gazetelerin bulunduğu çok sayıdaki yayıncıya Doğan Grubu’na uygulanan fiyatlardan daha yüksek bedellerle satılmıştır.
Doğan Grubu’nun, Hazine Müsteşarlığı’nın bilgi ve izni dahilinde yurt dışında kurmuş olduğu şirketler ve iştirakleri tamamen yasal kuruluşlardır. Söz konusu bu bu şirketlerin stok maliyetinin düşürülmesi, çeşitli ithalat ve banka giderlerinin az altılması gibi kâğıt maliyetine etki eden son derece önemli fonksiyonları bulunmaktadır. Tüm bu işlemler karşılığında kazandıkları net kar yüzde 3 seviyelerindedir. Ayrıca yurtdışı şirketlerinin elde ettikleri kârlar, Türkiye’de beyan edilerek vergileri ödenmiştir.
Son zamanlarda sık sık rastlandığı üzere, bir kısım belgelerin bazı basın kuruluşlarına sızdırılarak aleyhte bir kampanya yürütülmesinin bir  örneğini oluşturan söz konusu yayınlar nedeni ile sorumlular hakkında hukuki yollara müracaat edileceğini kamuoyunun bilgilerine sunarız.” (Radikal)