Savcılık soruşturmasında son viraj

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün suç duyurusu ve İsviçre Federal Savcılığı'yla bilgi alışverişiyle sürdürülen Yimpaş soruşturmasında sonuna yaklaşıldığını açıkladı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün suç duyurusu ve İsviçre Federal Savcılığı'yla bilgi alışverişiyle sürdürülen Yimpaş soruşturmasında sonuna yaklaşıldığını açıkladı. Boyrazoğlu, "Bunun için fazla zamana ihtiyaç yok" dedi.
Yimpaş yöneticileri hakkında karapara, sahtecilik, dolandırıcılık iddialarıyla başlatılan, ancak Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar'ın bir cenaze töreninde dört bakanla birlikte saf tutması üzerine güncelleşen soruşturmanın sekiz ay sonra zamanaşımına uğrayacağı hesaplanmıştı.
SONA GELDİK: Ankara Başsavcısı Boyrazoğlu'nun, Radikal'in soruşturmanın ne zaman bitirilebileceğine ilişkin sorusuna yanıtı, "Artık bunun için fazla zamana ihtiyaç yok" oldu. Soruşturmada 'gizlilik' kararı bulunduğunu hatırlatan başsavcı, bunun dışında ayrıntılı bilgi vermedi.
SPK'YA RÜŞVET VERDİ Mİ?: Bu arada, Dursun Uyar'ın, TBMM Komisyonu'nda SPK yöneticilerine rüşvet verdiklerine ilişkin iddiası da rapora girmişti. Ancak, rapor henüz TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmedi, dolayısıyla başsavcılığa da gitmedi.
Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Boyrazoğlu, TBMM Raporu'nun kendilerinde olmadığını, ancak bu haberlerin savcılığın ilgili birimlerince değerlendirilmesinin normal olduğunu bildirdi.
YOZGAT'TA ALINAN İFADE BİZİMLE İLGİLİ DEĞİL: Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu, Yimpaş Yönetim Kurulu Başkanı Uyar'ın önceki gün Yozgat Başsavcılığı'na ifade vermesiyle ilgili soruya da şu yanıtla yetindi:
"Bu ifade alma işleminin bizim soruşturmamızla ilgisi yok. Bizim elimizde tek soruşturma dosyası var. Yozgat Başsavcılığı'ndan talimatla ifade alınması yönünde talebimiz yok. Zannediyorum, ifadesine Yozgat'taki bir soruşturma nedeniyle başvurulmuştur. Çünkü orada da 60'a yakın suç duyurusu var, daha önce işlem gören başka dosyalar var"