Savunma fuarına Fransız bakan davet edilmedi

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'un, Fransa Ulusal Meclisi'nin 'Ermeni soykırımının' reddini suç sayan yasa tasarısını onaylamasına tepki olarak Fransa'yla ikili askeri ilişkilerinin askıya alındığını söylemesinin ardından...

ANKARA - Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'un, Fransa Ulusal Meclisi'nin 'Ermeni soykırımının' reddini suç sayan yasa tasarısını onaylamasına tepki olarak Fransa'yla ikili askeri ilişkilerinin askıya alındığını söylemesinin ardından, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de, IDEF 2007 Fuarı için Fransız bakanın davet edilmediğini açıkladı.
22-25 Mayıs 2007'deki 8. Uluslararası Savunma Sanayi (IDEF 2007) Fuarı'nın tanıtımı için dün yapılan toplantıda konuşan Gönül, "Fransa'nın değerli bir bakanı var, ancak bu son gelişmeler nedeniyle fuar için kendisine resmi bir davet gönderme imkânı bulamadık. Fransa bu fuara resmen davet edilmiş değildir" dedi.
Fransa'daki gelişmenin herkesi üzdüğünü söyleyen Gönül, bu ülkeyle NATO ve diğer toplantılarda bir araya gelindiğinde durumun Fransız muhataplara iletildiğini ifade etti. Gönül, Fransız savunma sanayi şirketleri konusunda davet değil, bir duyuru yapıldığını belirterek "Zaten onlar milli şirketler değil. Ağırlıklı olarak çokuluslular ve bunların Türkiye'de de ortaklıkları bulunuyor. Fransız şirketlerinin IDEF 2007'ye katılımı ayrı bir konu ve bunu fuar yönetimi idare edecektir" diye konuştu. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, önceki gün yapılan KKTC'nin kuruluş yıldönümü resepsiyonunda, Fransa ile ikili askeri ilişkilerinin askıya alındığını söyleyerek, "Yüksek düzeyli ziyaretler vardı, yapılmıyor" demişti.