'Savunma ihalelerinde ambargo yok'

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye aleyhinde parlamentosunda karar alan Fransa'ya savunma sanayinde ambargo uygulanmasının söz konusu olmadığını belirtirken...
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye aleyhinde parlamentosunda karar alan Fransa'ya savunma sanayinde ambargo uygulanmasının söz konusu olmadığını belirtirken, "Bunlar çok teknik konular, böyle konularda ambargo falan olmaz" dedi. Gönül, 2007 yılı Milli Savunma Bakanlığı bütçesinin 2006'ya kıyasla yüzde 12 artarak 13.2 milyar YTL olmasının öngörüldüğünü söyledi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, soruları yanıtladı.
Eurocopter teklifi
'Ermeni soykırımı yoktur' demeyi suç sayan kararını anımsatılarak savunma sanayi ihalelerinde Fransız firmalarına dönük bir ambargonun söz konusu olup olmayacağı yönündeki bir soruyu yanıtlarken Gönül, Fransız firmalarının şu an da karar aşamasında olan 52 genel maksat helikopteri alımı ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın talebi doğrultusunda yürütülen, sınırlarda devriye amaçlı olarak kullanılmak üzere alınacak olan 12 orta sınıf helikopterlere ilişkin Turna Projesi'ne teklif verdiklerini anımsattı. Gönül, "Bunlar çok teknik konular, böyle konularda ambargo falan olmaz" dedi. Söz konusu projeler için Fransızların Eurocopter firması teklif vermişti. 52 adet genel maksat helikopteri tedariki projesinin maliyetinin 700 milyon dolar, Turna Projesi'nin tahmini maliyetinin ise 200 milyon dolar olduğu belirtiliyor.