Savunma sanayiinde 240 milyon dolarlık 'Savaşan Şahin' imzası

Savunma sanayiinde 240 milyon dolarlık 'Savaşan Şahin' imzası
Savunma sanayiinde 240 milyon dolarlık 'Savaşan Şahin' imzası

F-16 projelerinin sözleşme törenine Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu da katıldı. FOTOĞRAF: RIZAÖZEL / AA

TUSAŞ, 165 F-16 uçağını yenilemek için Hava Kuvvetleri ile 135 milyon dolara anlaştı. Havelsan da Ankara, Diyarbakır, Bandırma ve Balıkesir'de F-16 simülatörü kuracak. Bu proje de 105 milyon dolara mal olacak

ANKARA - Türk Hava Kuvvetleri’ne ait ‘Savaşan Şahin’ olarak adlandırılan F-16 savaş uçaklarından 165’i Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) tarafından 135 milyon dolara modernize edilecek. Türk pilotlarının gerçeğe en yakın F-16 uçuşu eğitimi yapabilmesi için de Ankara, Diyarbakır, Bandırma ve Balıkesir’de simülatör merkezleri kurulacak. Söz konusu merkezlerde konuşlandırılacak F-16 simülatörlerini de Havelsan üretecek. Bu proje de 105 milyon dolara mal olacak.

F-16 modernizasyonu
165 adet F-16’nın modernizasyonu için TUSAŞ, F-16 simülatörlerinin tedariki için de Havelsan ile SSM arasındaki sözleşmelerin imza töreni dün SSM’de yapıldı. Törene Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ile SSM Müsteşarı Murad Bayar ve firma yetkilileri katıldı.

2014’te teslim edilecek
F-16’ların 149 tanesinin modernizasyonu TUSAŞ tesislerinde, 16 tanesinin modernizasyonu da Eskişehir’deki 1. Hava İkmal Bakım Merkezi’nde yapılacak. TUSAŞ’ın ana yükleniciliğindeki projeden yerli savunma sanayi firmaları da pay alacak. Sözleşme gereği uçakların modernizasyonuna Ekim 2010’da başlanacak ve son uçak Haziran 2014’te modernize edilerek teslim edilecek. Projenin tahmini maliyeti 135 milyon dolar olacak.

Dört ile F-16 simülatörü
SSM ile Havelsan ile arasında imzalanan F-16 simülatörlerine ilişkin sözleşme ile de pilotların sıfır riskle uçuş eğitimi yapmaları sağlanacak. Bu çerçevede Ankara, Diyarbakır, Bandırma ve Balıkesir’de simülatör merkezleri kurulacak. Merkezlerde gerçeğe en yakın F-16 uçuşları yapılarak pilotlar eğitilecek. Merkezler ortak ağ üzerinden birbirleriyle ve ayrıyetten kurulacak linkler aracılığıyla da F-16 savaş uçakları ile eş zamanlı bağlantılar kurarak müşterek eğitim faaliyetlerini de gerçekleştirebilecekler. F-16 uçaklarının tüm elektronik harp, silah, aerodinamik, aviyonik, radar ve haberleşme  sistemlerini simüle edecek simülatörleri Havelsan üretecek. Simülatörlerin iki yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Heronlar’da sona gelindi
Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ise tören sonrasında gazetecilerin, ihale şartnamesinde arasında irtifanın da bulunduğu birtakım şartları yerine getiremediği için bir türlü kabulü yapılamayan insansız hava araçları HERON’lara ilişkin soruları yanıtladı.
Bayar, İsrail’den alınacak olan 10 adet Heron’un şartnameye uymadığı için yılan hikâyesine dönen kabul testlerinin, hazırlıklarının son aşamaya geldiğini müjdeledi. Bayar, “Ağustos içinde testleri yapmayı planlıyoruz. Test uçuşları yapıldı. İstediğimiz irtifaya (30 feet’in üzerine) çıktığı görüldü. Kabul testleri olumlu olursa yakında teslim alacağız” dedi. (Radikal)