Savunma sanayisinde ortak üretim sona eriyor

Savunma Sanayisi Müsteşarı Murad Bayar, savunma sanayisinde önümüzdeki 10 yılda, kabiliyetlerinin olduğu alanlarda 'özgün geliştirmeye' giderken, savaş uçağı ve helikopter gibi alanlarda 'doğrudan tedarik' uygulamasına gideceklerini bildirdi.

ANKARA - Savunma Sanayisi Müsteşarı Murad Bayar, savunma sanayisinde önümüzdeki 10 yılda, kabiliyetlerinin olduğu alanlarda 'özgün geliştirmeye' giderken, savaş uçağı ve helikopter gibi alanlarda 'doğrudan tedarik' uygulamasına gideceklerini bildirdi.
Savunma Sanayisi Müsteşarı Bayar, savunma sanayisi projeleri ile uygulama politikalarına ilişkin soruları yanıtladı. Türk savunma sanayiinde, 'ortak imalat' stratejisinden vazgeçtiklerini belirten Bayar, 'ortak imalat' tercihinin yerli katılımı artırsa da etkili sonuçlar sağlamadığını vurguladı.
"Savunma sanayisinde ortak imalattan vazgeçiyoruz. Çünkü ortak imalat, çok kalıcı faydalar bırakmıyor" diyen Bayar, şöyle devam etti: "Bir savaş uçağı, helikopter geliştirme imkânımız henüz yok. Bu uçak ve helikopterleri doğrudan satın alacağız. Ancak bunların görev bilgisayarları ve sistem entegrasyonlarını biz imal edeceğiz. Gemiden insansız hava araçlarına kadar, Türkiye'nin, sistem geliştirme çalışmaları başlamıştır. Amacımız ağırlıklı olarak, geleceğin savaş uçağı gibi, uluslararası konsorsiyumlarına girmektir. Bu tür konsorsiyumlarda ortak olarak faaliyet göstermek istiyoruz." Bayar, Türkiye'nin roket ve füze geliştirme potansiyelinin olduğunun altını çizdi.
Kontrol sistemi yerli olacak
Taarruz Taktik Keşif (ATAK) Projesi'ne de değinen Bayar, bu projeyi yeniden hayata geçirdiklerini vurguladı. Eylül ayında teklifleri alınacak ihale sonucu helikopterleri dışarıdan tedarik edeceklerini, ancak kontrol sisteminin Türk savunma sanayisi firmaları tarafından gerçekleştirileceğini anlatan Bayar, şunları söyledi:
"Bu ihaledeki en önemli yeni unsur, görev bilgisayarı ile sistem entegrasyonunun Türkiye'de yapılmasıdır. Biz helikopteri, ihale sonucunda dışarıdan alacağız. Ancak bu seçilecek helikopterin yazılımı, görev bilgisayarı ve sistem entegrasyonu, Türk firmalarınca yapılacak. Bununla ilgili Türk şirketleriyle çalışmalarımıza başladık."
Geleceğin savaş uçağı
Bu arada Türkiye'nin, uzun vadeli savaş uçağı ihtiyacını 'Geleceğin Savaş Uçağı' projesiyle karşılayacağını vurgulayan Bayar, 'Geleceğin Savaş Uçağı' olarak adlandırılan 'Joint Strike Fighter Projesi' üzerinde çalıştıklarını anlattı. Murad Bayar, "Geleceğin Savaş Uçağı Projesi'nde, önemli bir aşamaya geliyoruz. Türkiye, 2012-2013 yıllarından itibaren yeni nesil savaş uçaklarını temin etmeye başlayacak" dedi.
F-16 uçaklarının modernizasyonu amacıyla, ABD ile Türkiye arasında anlaşma yapıldığını hatırlatan Bayar, Türk F-16'larının modernizasyonu projesi kapsamında yapılacak işin yüzde 50'si oranında yerli sanayinin katılımının sağlanacağını sözlerine ekledi.
Nakliye uçağı projesi
Türkiye'nin, Avrupa konsorsiyumu içinde nakliye uçaklarıyla ilgili projeye dahil olduğunu hatırlatan Bayar, 180 uçaklık bu projeden, Türkiye'nin 10 nakliye uçak alacağını kaydetti. TAI'nin, bu uçağın orta gövdesini imal edeceğini hatırlatan Bayar, Türk sanayisi firmalarının, bu projeye de ciddi bir katılım göstereceğini kaydetti.
Tanka model aranıyor
Bayar, Modern Tank Projesi'nde 'doğrudan tedarike gitmeyerek ya da lisans alıp üretim yapma' yerine, Türk Savunma Sanayisi firmalarının Ar-Ge safhasında daha çok içinde olacağı 'model' üzerinde çalıştıklarını söyledi.
Modern Tank projesi çerçevesinde BMC, Otokar ve FNSS firmalarının bir konsorsiyum oluşturarak fizibilite çalışması yaptıklarını belirten Bayar, bu çerçevede, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin orta ve uzun vadeli tank ihtiyacının mümkün olduğunca yerli firma katılımıyla sağlanmasının amaçlandığını söyledi.
Türkiye'nin yeni Tank modeline dayalı bir projenin, bu yıl sonuna kadar başlatılmasının hedeflendiğini belirten Bayar, 2006 yılında başlanması halinde, ilk yerli tankın 2012-13 yıllarında teslim alınmaya başlanacağını ifade etti. Milli tasarımla yapılacak ilk savaş gemisi üzerinde de çalıştıklarını belirten Savunma Sanayisi Müsteşarı Bayar, bu ilk Türk savaş gemisinin detay tasarımı için, yakın zamanda ihaleye çıkacaklarını vurguladı.