Savunmaya çekildik!

Savunmaya çekildik!
Savunmaya çekildik!
Türkiye ile Suriye arasında gerginlik artınca devletin örtülü ödenek ve askeri harcamaları katlandı. Bütçeden sadece eylül ayında güvenlik ve savunma için 1.3 milyar lira harcandı.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Suriye ile tırmanan gerilim askeri ve gizli harcamalara yansıdı. Bütçede ‘gizli hizmet gideri’ altında gösterilen harcamalar geçen yılın 9 aylık dönemine göre yüzde 64 arttı. Bu kalemin içinde Başbakan’ın talimatı ile harcama yapılabilen örtülü ödenek ile diğer kurumların yaptığı ‘gizli’ harcamalar yer alıyor. Milli Savunma Bakanlığı’nın mal ve hizmet alım giderleri de eyülde iki katına çıktı. Güvenlik ve savunmaya yönelik harcamalar ise eylülde 1.3 milyar liraya ulaştı.
Bütçe rakamları içinde gizli hizmet giderleri adı altında gösterilen bir kalem bulunuyor. Bunun içinde ‘gizli hizmet gideri’ ile ‘barışı destekleme ve koruma harekâtı’ olarak iki kalem yer alıyor. Örtülü ödenek harcamalarının da yer aldığı ‘Gizli hizmet giderleri’nde geçen yıla göre önemli bir artış var. Geçen yıl eylül ayında bu kalemden 7.8 milyon liralık harcama yapıldı. 9 aylık harcama ise 428 milyon liraydı. Bu yılın eylül ayında ise gizli hizmet gideri adı altında 113.3 milyon liralık harcama gerçekleştirildi. 9 ayda ise bu yıl 701 milyon liralık harcama yapıldı. 9 aylık bazda artış yüzde 64’ü buldu.
Milli Savunma Bakanlığı’nın harcaması geçen yılın eylül ayına göre iki katlık bir artış gösterdi. Savunma ve gavenlik için yapılan mal ve hizmet alımları eylül ayında 966 milyon lira oldu. Bu harcamanın 746 milyon lirasını Milli Savunma Bakanlığı harcadı. Geçen yıl eylül ayında savunma ve güvenlik için yapılan harcama 527 milyon liraydı, bunun da 372 milyon lirasını Milli Savunma Bakanlığı harcamıştı. Yani Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı harcama iki katına çıktı. 9 aylık verilere bakıldığında ise savunma ve güvenlik harcamaları 6.7 milyar lira oldu. Milli Savunma Bakanlığı’nın harcaması ise 5 milyar olarak gerçekleşti. Geçen yıl 9 aylık dönemde savunma ve güvenlik harcamaları 5 milyar lira olurken, MSB’nin harcamaları da 4.4 milyar liraydı.

Yüzde 22’lik artış
Güvenlik ve savunmaya yönelik sadece ‘mal ve malzeme’ alımlarında da ciddi artışlar var. Bu yılın eylül ayında bu kalemden 474 milyon liralık alım yapıldı. Temmuz ayından itibaren bu kalemdeki artışlar dikkat çekti. Temmuz’da 473.5 milyon liralık, ağustos ayında da 372 milyon liralık alım gerçekleştirildi. 9 ay sonunda güvenlik ve savunma için harcanan para 2 milyar lirayı buldu. Geçen yıl eylülde yapılan harcama 169.5 milyon liraydı. Yine geçen yıl ocak-eylül dönemindeki harcamaların toplamı da 1 milyar 682 milyon liraydı. Yüzde 22’lik bir artış söz konusu.

bigPara.com