Savunmaya çekildik!

Savunmaya çekildik!
Savunmaya çekildik!
Türkiye ile Suriye arasında gerginlik artınca devletin örtülü ödenek ve askeri harcamaları katlandı. Bütçeden sadece eylül ayında güvenlik ve savunma için 1.3 milyar lira harcandı.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Suriye ile tırmanan gerilim askeri ve gizli harcamalara yansıdı. Bütçede ‘gizli hizmet gideri’ altında gösterilen harcamalar geçen yılın 9 aylık dönemine göre yüzde 64 arttı. Bu kalemin içinde Başbakan’ın talimatı ile harcama yapılabilen örtülü ödenek ile diğer kurumların yaptığı ‘gizli’ harcamalar yer alıyor. Milli Savunma Bakanlığı’nın mal ve hizmet alım giderleri de eyülde iki katına çıktı. Güvenlik ve savunmaya yönelik harcamalar ise eylülde 1.3 milyar liraya ulaştı.
Bütçe rakamları içinde gizli hizmet giderleri adı altında gösterilen bir kalem bulunuyor. Bunun içinde ‘gizli hizmet gideri’ ile ‘barışı destekleme ve koruma harekâtı’ olarak iki kalem yer alıyor. Örtülü ödenek harcamalarının da yer aldığı ‘Gizli hizmet giderleri’nde geçen yıla göre önemli bir artış var. Geçen yıl eylül ayında bu kalemden 7.8 milyon liralık harcama yapıldı. 9 aylık harcama ise 428 milyon liraydı. Bu yılın eylül ayında ise gizli hizmet gideri adı altında 113.3 milyon liralık harcama gerçekleştirildi. 9 ayda ise bu yıl 701 milyon liralık harcama yapıldı. 9 aylık bazda artış yüzde 64’ü buldu.
Milli Savunma Bakanlığı’nın harcaması geçen yılın eylül ayına göre iki katlık bir artış gösterdi. Savunma ve gavenlik için yapılan mal ve hizmet alımları eylül ayında 966 milyon lira oldu. Bu harcamanın 746 milyon lirasını Milli Savunma Bakanlığı harcadı. Geçen yıl eylül ayında savunma ve güvenlik için yapılan harcama 527 milyon liraydı, bunun da 372 milyon lirasını Milli Savunma Bakanlığı harcamıştı. Yani Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı harcama iki katına çıktı. 9 aylık verilere bakıldığında ise savunma ve güvenlik harcamaları 6.7 milyar lira oldu. Milli Savunma Bakanlığı’nın harcaması ise 5 milyar olarak gerçekleşti. Geçen yıl 9 aylık dönemde savunma ve güvenlik harcamaları 5 milyar lira olurken, MSB’nin harcamaları da 4.4 milyar liraydı.

Yüzde 22’lik artış
Güvenlik ve savunmaya yönelik sadece ‘mal ve malzeme’ alımlarında da ciddi artışlar var. Bu yılın eylül ayında bu kalemden 474 milyon liralık alım yapıldı. Temmuz ayından itibaren bu kalemdeki artışlar dikkat çekti. Temmuz’da 473.5 milyon liralık, ağustos ayında da 372 milyon liralık alım gerçekleştirildi. 9 ay sonunda güvenlik ve savunma için harcanan para 2 milyar lirayı buldu. Geçen yıl eylülde yapılan harcama 169.5 milyon liraydı. Yine geçen yıl ocak-eylül dönemindeki harcamaların toplamı da 1 milyar 682 milyon liraydı. Yüzde 22’lik bir artış söz konusu.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110444011044405

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  vergime dokunma, bana dokunma.. - kıble-i bade

  Benden zorla alınan vergi ile istemediğim bir savaşı finanse etmiş oluyorum hatta belki de zorla savaştırılacağım. Oy vermediğim, görüşlerine katılmadığım, bizi çok daha karanlık bir geleceğe götüreceğine inandığım bir hükümet başka bir ülkenin muhaliflerini, kaçan askerlerini alıp koruyor, besliyor ve silah verip tekrar savaşmasını sağlyor. Tabi ki bu sırada yerli ve yabanlı onlarca silah şirketi yine benim vergilerimden milyarlarca dolar kazanıyor. Buna karşı çıktığımda jop, biber gazı ve dayak yiyor hatta polise mukavemetten cezaevine atılıyor terörist damgası yiyorum. Ne olur biri bana söylesin ben bunları hakedecek ne yaptım???

  Kılıçlar Keskinlene, Tiz Olasız - yorumyazici

  Düşman varsa yaklaşan, kılıcını kınından çıkarır keskinlersin. Yok efendim silah tüccarları bunu fırsat bildiler, yok efendim silac sanayiine yaradı bu sürüşme, laf! Ne olmalıydı? Tepende kılıç çekilmişse kılıcını keskinlersin, kılıcın yoksa çok para verip iyi bir kılıç ustasına sipariş verirsin, kılıcı kını kalkanı zırhı yenilersin. Sizi barışçıl güvercinli yelkogvanı olan modern saatler sizi! :)

  savas - ibrahimpasha

  savası zenginler cıkartır, fakirler ölür.

  yazıklar olsun - HARAYDIN

  Paralar üretime değil tüketime gidiyor bu ülke tarihi fırsatını kaybediyor. Düşünün paralar ya askeri gerginliğe feda ediliyor ya ölü yatırımlara.Düşünün dünyanın en büyük adliye sarayını yaptık Kartal'a. Acaba Kartal kişi başına yeşil alanda Avrupa'da ilk yüze giriyormu ki dünyanın en büyük adalet sarayı Kartal'da? Kartal kişi başına üretimde Avrupa'da ilk ona giriyormu ki dünyanın en büyük adalet sarayı Kartal'da? Acaba Kartal Kızların üniversite bitirme oranında Avrupa'da ilk ona giriyormu ki dünyanın en büyük adalet sarayı Kartal'da? Acaba Kartal parkları dünyada ilk yüze giriyor mu ki dünyanın en büyük adalet sarayı Kartal'da? Acaba Kartal üniversiteleri dünyada ilk 50 ye giriyormu ki dünyanın en büyük adalet sarayı Kartal'da? Savunma sanayii üretim ve AR GE sine yatırılacak rakamı savunma tüketimine ve dünyanın en büyük adalet sarayına yatırırsanız dünyada var olmaya devam edebilir miyiz, size verilen kör kuruşu adil kullanma yetkisini zerre kadar adil kullanmış olurmusunuz?

  Yakında felaketi göreceğiz. - karçiçekleri

  AKP nın suriye politikası nedeniyle yaptığı maddi harcamaların çok kısa bir sürede ülke insanlarını nana muhtaç edeceği belli. Her gün yapılan zamların savaş bütçesine aktarıldığını ne yazıkki toplumun çoğu bunun farkında olmadığı için de tepkisini net olarak ortaya koyamıyor. Savaşın zararını fakir fukara halk çekecek, savaşa kararverenler değil. Ölende halkın fukara çocukları, yoksullaşan da.