'Savunma'ya İtalyan modeli

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, savunma sanayii şirketlerinin tek şirket adı altında birleştirilmesi konusundaki çalışmaların teknik olarak tamamlandığını belirterek, karar sürecine girildiğini bildirdi.

ANKARA - Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, savunma sanayii şirketlerinin tek şirket adı altında birleştirilmesi konusundaki çalışmaların teknik olarak tamamlandığını belirterek, karar sürecine girildiğini bildirdi. Bayar, savunma sanayii şirketlerindeki yeniden yapılanma ile savunma sanayii projeleri konusunda soruları yanıtladı. Savunma sanayii şirketlerinin tek bir şirket adı altında birleştirilmesinin, dünyadaki genel trendini bir sonucu olduğunu belirten Bayar, "Bu durum, dünyada, savunma sanayiindeki şirket evliliklerinin getirdiği sonuçtur. Savunma şirketleri artık birleşerek, özellikle rekabette daha etkin hale geliyor" dedi.
Savunma sanayii şirketlerinin teknolojik yeterliliklerinin olmasına rağmen, ölçek sorunlarının bulunduğunu vurgulayan Bayar, şöyle devam etti: "Türkiye'deki savunma sanayii şirketlerinin ölçek problemleri var. Yani bu şirketlerin hepsi tek başına rekabet edebilecek düzeyde bulunmuyor. İtalyan Finmeccanica grubuna model olarak baktık. Bu grup, 9 milyar dolar cirolu ve İtalyan savunma sanayii şirketlerini tek bir çatı altında toplayan bir firma. Havacılık, Helikopter, Uzay ve Savunma, Ulaştırma, Enerji ve Bilgi Teknolojisi sektörlerinde faaliyet gösteren Finmeccanica'nın altında, Agusta, Alenia Marconi Systems, MBDA ve ATR gibi şirketler bulunuyor.
'Kendi uydumuzu yapabiliriz'
İsrail'de 2.5 milyar dolar ciro yapan IAI şirketi de aynı Finmeccanica gibi bir yapılanma içinde. Bizim en büyük şirketlerimizden biri Aselsan, 200-250 milyon dolar civarında ciroya sahip. Türk savunma sanayii şirketlerinin dünya çapında rekabet edebilmesi için böyle bir birleşme mutlaka gerekiyor. Hedef, Türkiye'de en az 1 milyar dolar ciro yapacak bir savunma sanayii şirketi olmalı. Türkiye'nin 3.5 milyar dolar tutarındaki tedarik harcamaları düşünülürse, savunma sanayii pazarı, iki tane bu boyda bir şirketi kaldırabilecek durumda."
Bayar, keşif gözetleme uydusu hakkında ise, "Uzun vadede kendi uydumuzu yapabiliriz" diye konuştu.