Sayın 'kamu'dan ayrıldı

Zeki Sayın, Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanlığı'ndan ayrıldı. Ziraat Bankası'nın dünkü genel kurulunda, Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden seçilemeyen Zeki Sayın, "Yeni yapılanmada bana görev verilmedi.

ANKARA - Zeki Sayın, Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanlığı'ndan ayrıldı. Ziraat Bankası'nın dünkü genel kurulunda, Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden seçilemeyen Zeki Sayın, "Yeni yapılanmada bana görev verilmedi. Herhangi bir rahatsızlığım söz konusu değil" dedi. Sayın, ortak yönetimin de son bulduğunu söyledi.
Zeki Sayın, Merkez Bankası Başkanlığı'na getirileceği konusunda ise bir bilgisi olmadığını söyledi. Zeki Sayın, Ali Babacan'la önceki gün yaptıkları görüşmenin anımsatılması üzerine, "Herhangi bir teklifte bulunulmadı. Oturduk konuştuk" dedi.
Zeki Sayın, iki yıl boyunca Ziraat ve Halk bankalarında özerk ve özel banka statüsü içinde çalıştıklarını, ilgili bakan ve başbakanın kendilerine hiçbir müdahalesi olmadığını vurguladı.
'Teklif gelmedi'
İstifa etmediğini, yeni yapılanmada görev verilmediğini anlatan Sayın, şahsen rahatsız olmadığını, ilgili Bakan Ali Babacan'ın da rahatsız olduğunu sanmadığını ifade etti. Sayın, 28 Nisan'daki devir teslimde Babacan ile bir araya geleceklerini kaydetti.
Kendisine herhangi bir teklifte bulunup bulunulmadığı yönündeki soru üzerine Sayın, "Biz devlet memuru değiliz. Herhangi bir yere nakil yok. Uygun görev verilirse o zaman düşünülecek bir husus'' cevabını verdi.
Kendisine göre de ortak yönetimin görevini tamamladığını ifade eden Sayın, ortak yönetimin kamu bankalarının ilk yapılanma döneminde, personel tanzimi ve şube ayarlanması gibi konularda faydalar getirdiğini kaydetti. Kamu bankalarının artık özelleştirme sürecine girdiğini ve Halk Bankası'nın da büyük ölçüde özelleştirmeye hazır halde bulunduğunu kaydeden Sayın, özelleştirmeye ilişkin işlemlerin bir-iki ayda tamamlanıp, taliplerle görüşmelerin yapılabileceğini belirtti.
Ziraat'e yeni yönetim
Ziraat Bankası'nın dün yapılan genel kurulunda 11'den 7 kişiye inen yeni yönetim kurulu belli oldu. Ziraat'te İlhan Uludağ'ın yönetim kurulu başkanlığına, Can Akın Çağlar'ın genel müdürlüğe getirilmesi bekleniyor.
Halkbank'ta ise dün 7 kişilik yeni yönetim kurulu belli olurken, genel müdürlüğe Adnan Büyükdeniz'in, halen genel müdürlük görevini yürüten Hasan Cebeci'nin yönetim kurulu başkanlığına getirilmesi bekleniyor. Böylece Ziraat ve Halk Bankası'nın dünkü genel kurulu sonrasında, Zeki Sayın, Burhanettin Aktaş ve İbrahim Hakkı Tuncay yönetim dışında kalmış oldu.
Halkbank Genel Müdürlüğü'ne getirilmesi beklenen Adnan Büyükdeniz ise 2003'ten bu yana Albaraka Türk'te genel müdürlük yapıyordu.