Sberbank Rusları cesaretlendirdi

Sberbank Rusları cesaretlendirdi
Sberbank Rusları cesaretlendirdi

Sberbank ın CEO su Herman Gref (solda)

Sberbank, Denizbank'ı alarak Türkiye'deki en büyük Rus yatırımını yaparken, Rusya'nın 4-5 şirketi de yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Denizbank’ın yüzde 99,85 hissesini 3.5 milyar dolara satın alan Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın Üst Yöneticisi (CEO) Herman Gref, Türkiye ’de Denizbank hisselerini satın alarak bu zamana kadarki en büyük Rus yatırımını yaptıklarını söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rus işadamlarından oluşan geniş bir heyetle Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyareti dolayısıyla önceki akşam düzenlenen ‘Sberbank Denizbank Kutlaması’na katılan Gref, İstanbul ’da Rus işadamlarının katılımı ile yapılan toplantılarda, Türkiye ekonomisinin başarılarından örnekleri yatırımcılarla paylaştıklarının altını çizdi.

4-5 şirket yatırıma hazır
Gref, “Bizim yatırımımızdan sonra Rus yatırımcılar Türkiye’ye yatırım yapmak konusunda daha fazla cesaret kazandı” dedi.
Kredi derecelendirme kuruluşlarının ‘yatırım yapılabilir’ notu sonrasında yaşanan yoğun sermaye akışı ile ilgili olarak Rusya deneyimini paylaşan Gref, “Ülkeye büyük fonlar giriş yapmıştı. Türkiye’de de benzer bir durum görülecek. Ama bu hemen bir iki ay içerisinde olmayacak. Biraz zaman alacak. Türk ekonomisinde giderek daha fazla yabancı yatırım göreceğiz. Rusya ve Türkiye arasında ticaret ve ekonomik ilişkiler hızla artıyor. Rusya’nın en büyük 4-5 şirketi hali hazırda Türkiye’de yatırım yapmaya hazırlanıyor. Aralarında enerji, gıda ve inşaat firmaları var. Bence Sberbank onların önünde çok iyi bir örnek oldu. Ayrıca Rasatom, Lukoil gibi şirketlerin yatırımları da Rus yatırımcılar için çok güzel örnekler oluşturdu” dedi.

Türkiye ikinci vatanım
Gref, 4 milyar dolarlık ciddi bir yatırım yaptıklarına dikkat çekerek, “Ama biz bu ülkeye ve bu ülkenin insanlarına inanarak, güvenerek bu yatırımı yaptık” dedi. Türkiye ile ilgili düşünceleri sorulduğunda, ‘Ben gerçekten buralıyım’ dediğini aktaran Gref, Türkiye ile ilişkilerinin çok hızlı ve yüksek tempoda geliştiğini ve Türkiye’nin kendileri için ikinci vatan olduğunu söyledi.

Denizbank’ta halka arz yok

Sberbank’ın Rus Merkez Bankası’na ait hisselerinde halka arza gidebileceklerini ifade eden Gref, Denizbank hisselerinde ise halka arzı kesinlikle düşünmediklerinin altını çizdi. Denizbank’ın halka açıklık oranı yüzde 0,15 seviyesinde bulunuyor. Gref, eylül ayında İstanbul’da düzenlenen imza töreninde Denizbank’ta isim değişikliğine gidileceği iddialarına ilişkin olarak da, “Denizbank ismi kalacak ve sadece ‘Bir Sberbank Grubu’ ifadesi eklenecek” şeklinde konuştu.

bigPara.com