Schröder'den 'AB için sabırlı olun' mesajı

Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder Türk iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi ve 'AB yolunda sabırlı olun' mesajı verdi. Akbank Kurumsal Bankacılık'ın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen...

İSTANBUL - Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder Türk iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi ve 'AB yolunda sabırlı olun' mesajı verdi. Akbank Kurumsal Bankacılık'ın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, Türk iş dünyası ile Akbank Murahhas Azası Suzan Sabancı Dinçer ve Haluk Dinçer'in evsahipliğinde önceki akşam düzenlenen yemekte bir araya geldi. Akbank'tan yapılan açıklamada, yemekte Schröder'in iş dünyasının merak ettiği sorulara cevap vermeye çalıştığı belirtilerek, Schröder'e sıkça "Türkiye'nin AB üyeliğini en erken ne zaman öngörüyorsunuz?" sorusunun yöneltildiği kaydedildi. Schröder'in, Türkiye'nin AB'ye katılımının topluluğa büyük katkı yapacağını, Türkiye'nin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiği takdirde takvimde bir gecikme olmayacağına inandığını söylediği ifade edilen açıklamada, AB'ye giden yolun sabır gerektiren bir yol olduğunun da altını çizdiği hatırlatıldı.
Açıklamada, davete ev sahipliği yapan Suzan Sabancı Dinçer'in de Gerhard Schröder'e, başbakanlığı döneminde Türkiye-AB ilişkilerinin gelişimine yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ettiği vurgulandı. Davete, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, BP Genel Müdürü Tahir Uysal, Unilever Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Karaca, Akkök Grubu adına Ayça Dinçkök, Bauhaus Genel Müdürü Erol Süleyman Yemler, Türkiye Şişe Cam Fabrikaları Genel Müdür Yardımcısı Türkay Ergun, Daimler Chrysler Finansman Genel Müdürü Franz Koller, TPAO Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Uysal ve Schneider Elektrik Genel Müdürü Hasan Turhan'ın katıldığı ifade edildi.