Şeb-i Arus'u devalüasyon vurdu

Şeb-i Arus'u devalüasyon vurdu
Şeb-i Arus'u devalüasyon vurdu
Dolar karşısında değer kaybeden İran tümeni, Konya'daki Şeb-i Arus törenlerini de vurdu. Bu yıl törenlere gelecek İranlı turist sayısında ciddi düşüş var.
Haber: SEVGİ SAYAR - sevgi.sayar@radikal.com.tr / Arşivi

Şeb-i Arus törenlerini devalüasyon vurdu. 2012 yılında ABD doları karşısında sürekli olarak değer kaybeden İran tümeni nedeniyle Aralık ayında düzenlenecek Şeb-i Arus (Mevlana’nın ölüm yıldönümü) törenleri için Konya’ya gelecek İranlı turist sayısı bıçak gibi kesildi. Her yıl bu dönemde binlerce İranlı turisti konuk eden şehirde, bu yıl otellerdeki doluluk oranları yüzde 30’larda kaldı. Törenlerinin yapılacağı 7-17 Aralık tarihlerinde ise Konya’ya gelecek İranlı turist sayısı sadece 500. 

Tatillerini kestiler
İranlılar bir süredir ülkelerinde yaşanan devalüasyon nedeniyle ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya. Paraları dolar karşısında ciddi anlamda değer kaybeden İranlılar’ın ilk tasarruf yaptıkları konu ise Türkiye tatilleri oldu. Geçtiğimiz yıl ekim ayında Türkiye’yi ziyaret eden İranlı sayısı 154 bin iken, bu yıl ekim ayında sayı 74 binde kaldı. Azalan İranlı turist sayısından en büyük payı ise Konya aldı. İranlılar’ın kültür turları kapsamında en çok geldikleri dönem olan 7-17 Aralık Şeb -i Arus törenleri ise bu yıl daha az İranlı ağırlayacak.
Kente bu dönemde gelecek charter sayısının sadece 1 olduğunu belirten Seatravel Genel Müdürü Azade Dochi, şunları söyledi: “Geçmiş yıllarda 7-8 charter sefer yapılırken bu yıl tarifeli uçuşlar yanında sadece 1 charter yapılacak. Geçmiş dönemlerde Konya 2 binin üstünde İranlı ağırlardı. Bu yıl sayının 500’de kalacağını düşünüyoruz. Eskiden Konya’daki otellerde garantili yerler kapatırdık. Fakat İran’da yaşanan devalüasyon nedeniyle İranlı turistin cebinden çıkacak para arttı. Örneğin geçtiğimiz yıl Şeb -i Arus döneminde 4 günlük paket tura 500 dolar ödeyen İranlı turist, bu yıl üç katı bir bedel ödemek zorunda. Çünkü 500 doların karşılığı geçen yıl 660 tümendi. Şimdi ise 500 dolar 1 milyon 625 bin tümene denk geliyor. Buda hem acentelerin paket yapmasını engelliyor hemde İranlı turistin azalmasına neden oluyor.” 


2013’tekİ sİnyaller de kötü
Türkiye’ye geçen yıl İran’dan 1 milyon 600 bin turist geldi. 2012 yılı Ocak - Ağustos döneminde ise İran’dan gelen turist sayısı yüzde 32 gerilemeyle 854 bin 395 oldu. İran’da yaşanan ekonomik krizin giderek ağırlaşması 2013 yılı için de kötü sinyallerin gelmesine neden oluyor.