Sebze ihracatında kısmi rahatlama

Tarım Bakanı Mehdi Eker, Rusya'nın Türkiye'den bazı ürünlerin ithalatını yasaklamasında 'Akdeniz meyve sineği'nin yanı sıra bazı evrakta sahtecilik yapıldığının belirlenmesinin de etkili olduğunu söyledi.

ANKARA - Tarım Bakanı Mehdi Eker, Rusya'nın Türkiye'den bazı ürünlerin ithalatını yasaklamasında 'Akdeniz meyve sineği'nin yanı sıra bazı evrakta sahtecilik yapıldığının belirlenmesinin de etkili olduğunu söyledi.
TBMM Genel Kurulu'nda, ithalat yasağının kaldırılması çalışmaları hakkında bilgi veren Eker, Rusya'nın 30 Mayıs'ta, sadece meyve sebze ile ilgili olarak değil, 136 ürün için yasak kararı aldığını belirtti. Başbakan Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümet düzeyinde gerçekleştirilen girişimler sonunda 109 ürün için ithalat yasağının dün itibarıyla kaldırıldığını ifade eden Eker, 27 ürünün yasağının ise sürdüğünü açıkladı. İthalat yasağı ile ilgili olarak sadece 'Akdeniz meyve sineği'nin gerekçe olarak kamuoyuna yansıdığını belirten Eker, Rus yetkililerin, yasak kararında bazı evrakta sahtecilik yapıldığının belirlenmesinin etkili olduğunu söylediklerini de vurguladı. Soruşturma başlatıldığını belirten Eker, "Bunları bulup, cezalandırılmalarını sağlayacağız" dedi.