Seçim yolu açık

Seçim yolu açık
Seçim yolu açık
Türk-İş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kumlu, güven zedelendiğini söyleyerek olağanüstü genel kurul isteyen sendikalara hodri meydan dedi.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Radikal’in, Türk- İş Başkanı Mustafa Kumlu’ya genel kurulda destek veren sendika başkanları ve 4 yönetim kurulu üyesinin desteğini çektiği haberi konfederasyonu karıştırdı. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, “Aşamadığımız sorunlar olursa çözüm belli, olağanüstü genel kurulun yolu açık” dedi.
Türk-İş yöneticileri, Türkiye ’nin en büyük işçi konfederasyonunda yaşanan depremi Radikal’e değerlendirdi. Türk-İş Başkanı Kumlu, yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Türk-İş’i kamuoyu önünde tartışmayı doğru bulmadığını söylerken “Yönetim kurulu üyelerinden sendika başkan ve yöneticilerine kadar kişisel tüm hırs ve çıkarların önüne geçilerek Türk-İş’in birliğinin korunması gerektiğine inanıyorum. Aşamadığımız sorunlar olursa çözüm belli, olağanüstü genel kurulun yolu her zaman açık” dedi.
Türk-İş Yönetim Kurulu üyesi ve Türk Metal-Sen Genel Başkanı Pevrul Kavlak yaşananları güven sorunu olarak açıkladı. Kavlak, “Son ana kadar biz protokolden haberdar değildik, ama bu protokolün imzalandığını öğrendik. Bundan sonra nasıl beraber çalışabiliriz. Gerekirse sandıkta görüşürüz” dedi.
Diğer yönetim kurulu üyesi ve Yol-İş Genel Başkanı Ramazan Ağarı ise tarihlerinde hiç olağanüstü genel kurulun olmadığına dikkat çekerken, “Genel kurulla bu iş çözülmemeli diyorum. Haftaya değerlendiririz” diye konuştu.
Koop-İş Genel Başkanı Eyüp Alemdar ve Dok Gemi-İş Genel Başkanı Necip Nalbantoğlu sıkıntının sürdüğünü belirtti. BASS Genel Başkanı Turgut Yılmaz ise “Seçimde 5 kişilik yönetim kurulunu destekledik. Bunlardan 4’ü şu anda sorun var diyorsa, ciddi bir sıkıntı vardır” ifadelerini kullandı.

 

Kumlu 362 delegeden 223 oy aldı
 
Türk-İş’in 362 delegesi bulunuyor. Şu anda Kumlu’ya karşı olduğunu açıklayan sendikalar, geçen yıl Kumlu’yu başkanlık koltuğuna taşımıştı. Bu sendikalar arasında yer alan Türk Metal’in 33 civarında delegesi bulunurken, Demiryol-İş’in 18, Teksif’in 18, Koop-İş’in 11, Basisen’in 15 civarında delegesi bulunuyor. Geçtiğimiz yıl yapılan genel kurulda Kumlu, 223 oyla seçilirken; Kumlu’ya muhalefet eden Sendikal Güç Birliği’nin adayı Mustafa Öztaşkın 127 oyda kalmıştı.

bigPara.com