Seçimin iki kazananı: AK Parti ve asgari ücretli

Seçimin iki kazananı: AK Parti ve asgari ücretli
Seçimin iki kazananı: AK Parti ve asgari ücretli
7 Haziran'da aldığı yüzde 40 oyu, 1 Kasım'da yüzde 49'a çıkaran AK Parti, seçimlerin kazananı oldu. Ancak 1 Kasım seçimlerinin bir başka kazananı daha var; asgari ücretli...

Mevcut durumda 1000 TL olan asgari ücret, Ocak ayında artacak. Bu artış, seçim öncesi tüm partilerin kampanyalarında vaadettikleri şekilde artacak; Seçimin kazananı AK Parti'nin ortaya koyduğu 1300 TL rakamına ulaşacak.

CHP BAŞLATTI

Asgari ücretin artışına ilişkin seçim vaadinin başlangıcını CHP, 7 Haziran seçimleri öncesinde yapmıştı. CHP, 7 Haziran seçim bildirgesinde asgari ücretin 1500 TL olacağını vaadetmişti. 7 Haziran kampanyası boyunca CHP'ye "bunun kaynağını açıkla" diyen AK Parti, seçimlerde oylarının yüzde 40'a düşmesinin ardından, CHP'nin yolunu izlemeyi tercih etmişti. AK Parti de, 1 Kasım seçim beyannamesine asgari ücret maddesini koydu ve asgari ücretliye "maaşınız en az 1300 TL olacak" dedi.

ASGARİ ÜCRETLİ YÜZDE 30 FAZLA MAAŞ ALACAK

AK Parti'nin 1300 TL'lik asgari ücret vaadine karşılık, CHP 1500 TL, HDP 2000TL, MHP ise 1400 TL asgari ücret vaadinde bulunmuşlardı. AK Parti'nin asgari ücret konusundaki seçim vaadi, TBMM'de temsil edilen diğer partiler içinde en az rakamı oluşturmasına rağmen, yine de mevcut asgari ücrette yüzde 30'luk bir artışa denk geliyor. 

AK Parti'nin 13 yıllık iktidarı boyunca, asgari ücret enflasyon hedef alınarak belirleniyordu. Türkiye'deki yıllık hedef enflasyonun tek hanelerde öngörülmesi nedeniyle, AK Parti hükümetleri döneminde yıllık asgari ücret artışları da hep yüzde 8-12 bandında kalmıştı.
1 Kasım seçimleri sonrasında asgari ücretin 1300 TL'ye çıkarılması ise, yüzde 30 artış anlamına geliyor. 

 

bigPara.com