'Seçimler yatırım fırsatı yaratır'

BNP Paribas Asset Management baş stratejisti Patrick Mange, politikanın bir 'kuru gürültü' gibi olduğunu ifade ederek, "Bu tip politik kuru gürültüler finansal piyasalar için fırsatlar da yaratabilir" dedi.

İSTANBUL - BNP Paribas Asset Management baş stratejisti Patrick Mange, politikanın bir 'kuru gürültü' gibi olduğunu ifade ederek, "Bu tip politik kuru gürültüler finansal piyasalar için fırsatlar da yaratabilir" dedi.
Türkiye'de ekonomide gelişmeleri hem politik hem cari açık nedeniyle olumsuz algılayanlar bulunduğunu dile getiren Mange, "Türkiye'de reformlar yapılıyor. Büyüme sürüyor. Bu, Türkiye'ye yatırım yapmak için çok iyi bir ülke statüsü kazandırıyor" diye konuştu.
Seçimlerin belirsizlik olduğunu, belirsizliğin de dalgalanmalara yol açtığını ifade eden Mange, "Bu nedenle seçimler, yatırım fırsatı yaratır. İyi bir yatırım için iyi bir zamanlama bu dönemdedir" dedi. Mange, buna karşın kısa vadede hızlı ve olumlu gelişme beklenmemesi gerektiğini vurguladı.
'Türkiye fırsat vaat ediyor'
Mange, TEB'in, BNP'nin yönettiği altı uluslararası fonunun tanıtıldığı toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Türkiye'nin mevcut makro dinamikler açısından yatırım için fırsat vaat eden bir ülke olduğunu belirten Mange, ABD ekonomisinin yavaşladığını, Japonya ve Avrupa ekonomilerinde bir miktar yavaşlama olduğunu, gelişmekte olan piyasalarda ise çok değişiklik bulunmadığını söyledi.
'ABD etkili olmayacak'
İleriye yönelik beklentilere ilişkin bir soru üzerine de Mange, "ABD ekonomisi yumuşak iniş yapıyor. O yüzden bu durgunluk senaryoları global piyasaları söylendiği kadar etkilemeyecektir." yanıtı verdi. Mange, dünyada gelişmekte olan piyasaların ise 2007'de iyi bir performans sergilemesini beklediklerini söyledi.
Türkiye'de mayıs ayında yaşanan dalgalanmaya da değinen Mange, diğer dünya ülkelerinde de bu tip volatiliteler görülebildiğini, bazı piyasaların bu volatilite içerisinde daha fazla zarar görebildiğini, Türkiye'nin de bunlar arasında bulunduğunu söyledi.
Söz konusu volatilitelerden cari açığı yüksek ülkelerin etkilendiğini ifade eden Mange, şunları kaydetti: "Cari açığın kendi içinde bir kalitesi vardır. Dalgalanma sırasında insanlar sadece cari açığa bakıyor, dalga durduğunda ise cari açığın kalitesine bakıyorlar. Türkiye'de ise cari açık eskisinden daha fazla ama cari açığın finansmanı daha sağlıklı. Uzun vadede Türkiye piyasaları için negatif değiliz, olamıyoruz, cari açık finansmanının kalitesinden dolayı..."
BNP Paribas Asset Management'in Yeni Piyasalar Başkanı Max Diulius ise "2006 zor geçmesine rağmen bizim yatırımcıların Türkiye'den çıkış yaptığını görmedik" diye konuştu.Türk yatırımcısı dünya piyasalarıyla buluşuyor
TEB, varlık yönetimi şirketi BNP Paribas Asset Management tarafından yönetilen altı adet uluslararası fonu Türkiye'de müşterilerine sundu. BNP'nin Parvest yatırım fonları şemsiyesi altında yer alan Parvest Dünya Hisse Senetleri Fonu, Dünya Bonoları Fonu, ABD Yüksek Getirili Bonoları Fonu, Dünya Kaynakları Fonu, Avrupa Şirket Bonoları Fonu ve Asya Bonoları Fonu'nu TEB satacak.
Fonların tanıtıldığı toplantıda konuşan BNP Paribas Asset Management'in yeni piyasalar başkanı Max Diulius, görev yaptığı yedi ülkede 18 milyar avroluk varlığı yönettiklerini söyledi. Diulius, 300 milyar avroluk varlık hacmiyle Avrupa'da ilk sıralarda bulunduklarını vurguladı.
Söz konusu altı fonun sadece başlangıç olduğunu söyleyen Diulius, BNP Paribas'ın Almanya'da broker'lık yapan bir iştiraki bulunduğunu ifade ederek, "Umuyoruz ki bu kanal aracılığıyla Türkiye'ye ait ürünleri de sunabiliyor olacağız. Çok sayıda Türk var ve ilgi gösterebileceklerini düşünüyorum" dedi.
Diulius, fonların hedef kitlesinin üst gelir grubu olduğunu da sözlerine ekledi
TEB Genel Müdürü Varol Civil de BNP Paribas ile gerçekleştirilen ortaklığın ardından müşterilere sundukları hizmetleri daha hızlı geliştirmeye ve çeşitlendirmeye başladıklarını ifade etti.
TEB Portföy Genel Müdürü Ömer Yenidoğan, söz konusu uluslararası fonları almak için bir alt limit uygulamadıklarını ve fona giriş ücretinin ise yüzde 0.5-1 arasında bulunduğunu söyledi. Bir soru üzerine Yenidoğan, 2007 yılı başından itibaren risk yönetimi ve uluslararası portföy yönetimi yapacaklarını, ayrıca yurtdışında başta orada yaşayan Türkler olmak üzere yatırım fonu satacaklarını söyledi.