Sefermurat Türkmenbaşı yine yan çizdi

ABD ve Türkiye'nin 10 yıldır, 'Hazar altından geçecek boru hattıyla doğalgaz alıp, batı pazarlarına ulaştırmak' için baskı yaptığı Türkmenistan, yine iki ülkeyi de hayal kırıklığına uğrattı.

AŞKABAT - ABD ve Türkiye'nin 10 yıldır, 'Hazar altından geçecek boru hattıyla doğalgaz alıp, batı pazarlarına ulaştırmak' için baskı yaptığı Türkmenistan, yine iki ülkeyi de hayal kırıklığına uğrattı.
Türkmenistan Cumhurbaşkanı Sefermurat Türkmenbaşı, Türkmen doğalgazını batıya ve Hindistan körfezine taşıyacak yeni boru hattı projelerini acil olarak düşünmediğini, öncelikli ortaklarının Rusya ve Çin olduğunu söyledi.
'Rusya stratejik ortak'
Gazprom CEO'su Aleksey Miller ile görüşen Türkmenbaşı, Rusya ile stratejik anlaşmaları olduğunu ve gazı alıp başka yere gitmeyi düşünmediğini söyledi. Türkmenbaşı, ABD'nin Hazar altından Azerbaycan'a geçecek boru hattıyla doğalgazı batıya taşımak üzere tasarladığı, 'Trans-Hazar Projesi'nin Hazar'daki statü sorunu çözülmeden hayata geçirilemeyeceğini savundu. Türkmenbaşı, yine ABD'nin desteklediği, 'Afganistan üzerinden Hindistan Körfezi'ne ulaşacak boru hattı'na ilişkin de, "Trans-Afganistan boru hattını görüşüyoruz. Hacmi 30 milyar metreküp olabilir. Henüz maliyet ve konsorsiyum çıkmadı" diyerek umutsuzluğunu dile getirdi.