Şeftaliler geri dönüyor

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, son dönemde Türkiye'den Rusya'ya ihraç edilen şeftalilerin 'Akdeniz meyve sineği' bulunduğu gerekçesiyle geri döndüğünü ileri sürerek, "Domates krizinden sonra şeftali krizi kapıdadır" dedi.

ANKARA - Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, son dönemde Türkiye'den Rusya'ya ihraç edilen şeftalilerin 'Akdeniz meyve sineği' bulunduğu gerekçesiyle geri döndüğünü ileri sürerek, "Domates krizinden sonra şeftali krizi kapıdadır" dedi. Yetkin, tarımda yaşanan güncel gelişmelere değindi. Yetkin, öncelikle Rusya'ya şeftali ihracatı konusunda üreticilerin karşılaştığı sorunları anlattı. Marmara Bölgesi'ne yaptığı ziyarette Rus yetkililerin ihracat depolarına kadar gelip denetim yaptıklarını öğrendiğini belirten Yetkin, bu uygulamayı 'rencide edici' bulduğunu ifade etti. TZD Başkanı İbrahim Yetkin, aynı ürünün Avrupa Birliği ülkelerine satışında bir sorun yaşanmadığını, ancak Rusya'ya ihraç edilecek ürünlerin bir kısmının Trabzon Limanı'ndan, bir kısmının Rusya'nın Soçi Limanı'ndan Akdeniz meyve sineği bulunduğu gerekçesiyle geri döndüğünü söyledi.
'Sistem yanlış'
Rusya ile mayıs ayı sonunda domates ihracatı konusunda benzer nedenlerle sıkıntı yaşandığını anımsatan Yetkin, Rusya'nın gereğinden fazla denetim yapmasını doğru bulmadıklarını belirtti.
Yetkin, meyve ve sebze fiyatlarında üreticinin eline geçen rakam ile tüketicinin ödediği arasındaki farka da dikkat çekerek bu sonucu doğuran sistemi eleştirdi. TZD Başkanı Yetkin, "Mevcut durumda tüketici şeftaliyi 650 bine alıyor, üreticinin eline geçen ise 120 bin lira. Domates yerinde 60-70 bin, tüketiciye 350-400 binden satılıyor. Hem üreticinin, hem tüketicinin mağdur olduğu bu modeli savunmak mümkün değildir" dedi. Bu sistemin değişmesi gerektiğini savunan Yetkin, aracı zincirlerinin kısaltılmasının bir çözüm olabileceğini söyledi.
Buğday hasatının yüzde 99 oranında tamamlandığına dikkati çeken Yetkin, fiyatın 270-290 bin lira arasında oturduğunu belirtti. Yetkin, buğdayda ürün maliyetinin bu yıl 400 bin lira civarında olduğunu anımsatarak, "Çiftçi bu yılı da hüsranla kapatmıştır" dedi.
Yetkin, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) 30 milyon ton hububat üretiminin yalnızca yüzde 10 kadarını aldığını, bu nedenle hububat piyasasının düzenlenemediğini iddia etti. Buğdayın üreticinin elinden çıktığını, bundan sonra buğday, un ve unlu mamullerde yaşanacak fiyat artışlarından çiftçinin sorumlu olmadığını söyleyen Yetkin, 30-40 kadar kuruluşun buğday fiyatlarını manipüle ettiğini savundu.