Şeftalinin sorunu 'Trips' çıktı

Avrupa ülkelerinin tersine, 'Trips' zararlısını karantina etmeni sayan Rusya'nın, bu zararlının bulunduğu ürünleri kabul etmediği belirtildi.

BURSA/ANKARA - Avrupa ülkelerinin tersine, 'Trips' zararlısını karantina etmeni sayan Rusya'nın, bu zararlının bulunduğu ürünleri kabul etmediği belirtildi. Bursa Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, Türkiye'ye gelen ve Bursa'da görev yapan meyve ile sebzenin ihracatına sağlık sertifikası düzenleyen Rus uzmanlar ile Tarım İl Müdürlüğü uzmanlarının onayıyla gönderilen TIR'ların hiçbirinin geri dönmediğini kaydetti. Tarım İl Müdürlüğü'ne Rusya'ya gidecek 72 TIR'ın müracaat ettiği, bunlardan 22'sine 'Trips' zararlısı bulunduğu gerekçesiyle izin verilmediği öğrenildi.
Eker: İade edilmiş şeftali yok
Konuyla ilgili açıklama yapan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker de Rusya'ya şeftali ihracatında herhangi bir sorun yaşanmadığını belirtti. Eker, Akdeniz meyve sineği krizi nedeniyle Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında bir sorun yaşandığını, ancak bunun da 29 gün içinde çözüldüğünü hatırlattı. Eker, "Bugüne kadar özellikle şeftali ihracatında Bursa'da ön kontrollerden geçip de Rusya Federasyonu tarafından iade edilmiş herhangi bir şeftali söz konusu değildir" dedi.