Şehirlerarasında 'özel alo' dönemi

Telekomünikasyon Kurumu'ndan (TK) A Tipi Lisans almış uzak mesafe telefon hizmetleri (UMTH) veren Superonline, Global İletişim, Borusan Telekom, Koç.net ve Doğan Telekom şirketleri ile Türk Telekom A.Ş. arasında, A tipi ara bağlantı sözleşmesi imzalandı.

İSTANBUL - Telekomünikasyon Kurumu'ndan (TK) A Tipi Lisans almış uzak mesafe telefon hizmetleri (UMTH) veren Superonline, Global İletişim, Borusan Telekom, Koç.net ve Doğan Telekom şirketleri ile Türk Telekom A.Ş. arasında, A tipi ara bağlantı sözleşmesi imzalandı. Bu firmaların iki ay içinde şehirlerarası ve yurtdışı telefon görüşmelerinde Türk Telekom'un (TT) altyapısını kullanarak, TT'ye rakip olmaları bekleniyor.
İndirim bekleniyor
Söz konusu yeni beş şirketin katılımıyla artan rekabet ortamında ise bir süre sonra uluslararası görüşmelerde yüzde 70'e varan indirimlerin gündeme geleceği görüşü hâkim.
Sözleşme imzalayan beş şirketin müşterileri, 'taşıyıcı önseçimi' adı verilen sistem sayesinde istedikleri telekom şirketinden şehirlerarası ve milletlerarası görüşme yapabilecek. Sözleşmelerin imzalanması nedeniyle düzenlenen törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Bugünkü imzayla halkımız UMTH alanında hem daha ucuz hem de daha kaliteli hizmet veren operatör alternatifleriyle karşılaşabilecek" diye konuştu.
2004 yılında gerçekleşen serbestleşmeyle birlikte daha rekabetçi bir ortamın sağlanmasına paralel olarak işletmeci sayısı ve hizmet çeşitliliğinin devreye girdiğini söyleyen Bakan Yıldırım, şunları kaydetti: "Geçen yıl yurtdışından gelen trafikte Türk Telekom'un payı yüzde 60 iken, UMTH işletmecilerinin payı yüzde 40 oldu.
Yurtdışına giden trafikte Türk Telekom'un payı yüzde 93, UMTH işletmecilerinin payı yüzde 7 olarak gerçekleşti. Şehirlerarası trafikte yüzde 94'e yüzde 6 gibi bir oran oluştu."
Bakan Yıldırım, 2006 Mayıs ayı itibarıyla yurtdışına giden trafikte UMTH işletmecilerinin payının yüzde 7'den yüzde 12'ye çıktığını kaydetti. Şehirlerarası trafikte ise bir değişiklik olmadığını, aksine Türk Telekom'un payının arttığını belirten Yıldırım, "GSM'ye giden trafikte Türk Telekom'un payı yüzde 99'dan yüzde 92'ye indi, UMTH işletmecilerinin payı ise yüzde 8 mertebesine yükseldi. AB'de bu oran ortalama yüzde 10" dedi.
Türk Telekom'un baştan beri sektörün büyümesi, için tüm iyi niyet ve gayretini sürdürdüğünü hatırlatan Yıldırım, "Bunun bir örneğini de burada görüyoruz" ifadesini kullandı. Bakan Yıldırım, sektördeki vergiler konusuna da değinerek, "doğrudan vergilerin hâlâ yüksek olduğu bir gerçektir. Yeni bütçe döneminde bunun çalışmalarına da başlamaya karar verdik" açıklamasını yaptı.