Şehrin azizleri itibarının peşinde

Şehrin azizleri itibarının peşinde
Şehrin azizleri itibarının peşinde
Başını Grand Theft Auto'nun (GTA) çektiği "açık dünya oyunları" olarak tanımlanan türün iddialı serilerinden Saints Row: The Third (SR3) bu alanda yeni bir boyutun habercisi gibi.
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

Amerika Illinois merkezli oyun stüdyosu Volition tarafından üretilen oyun 2011 yılına damgasını vurmasıyla bu iddiasında haksız olmadığını gösteriyor. Karakter özelleştirmesi ve özgür hareket kabiliyetini oyunseverlere sunan yapım, Gamespot, IGN, Gameinformer gibi otoritelerden hatırı sayılır puanlar aldı. Oyunun dağıtımını ise THQ firması üstlendi. Oyun içeriği ile ilgili bilgiler vermek gerekirse ilk olarak mekândan başlanabilir. ‘Steelport’ kenti sokak çetelerinin egemen olduğu bir şehir. Çeteler arasındaki çetin sokak savaşlarının arasında buluyoruz kendimizi. Oyundaki karakteriniz Saints (Azizler) çetesinin üyesi oluyor. Bu çetenin başı başka bir çete tarafından öldürülmüş. Yapmak istediğimiz şey ise takımımızı yeniden toplayıp Steelport’ta hâkimiyeti yeniden ele geçirmek. 

Çok mu fazla GTA’ya benzemiş? 
Yapımı benzerlerinden ayıran özelliklerden biri, seçilen karakteri baştan aşağı yeniden yaratabilmek. Buna ırkı, aksanı, boyu da dahil. Fakat en büyük eksiklik şu ki karakterinizin bir adı yok. Oyuncuların kafasında Saints Row’un çokça GTA’ya benzediği gibi bir imaj var. Oyunseverler böyle düşünmekte haksız sayılmaz. Çünkü Saints Row son derece çılgın işlerin yapılabildiği bir yeraltı dünyası oyunu. Örnek olarak paraşüt çantası olarak ‘kedicikli’ bir paraşüt çantası kullanabiliyorsunuz. GTA ise daha oturaklı bir oyun, belki de oyuncular onu bu yüzden efsane kategorisine şimiden koydular. İki yapımın benzerliği konusuna dikkat çekmek isteyen THQ CEO’su Brian Farrell GTA’yı çok beğendiğini belirtiyor. Farrell,” İnsanlar Saints Row’u iyi anlamışlar. GTA’dan konsept olarak ayırabiliyorlar” diyor. Aral İthalat tarafından Türkiye ’ye getirilen Saints Row: The Third dünya çapında 3.5 milyon kopya satmayı başardı. Oyunun Türkiye satış fiyatı ise Playstation 3 ve Xbox 360 için 162 TL. PC için 83 TL.

bigPara.com