'Şeker kaçağı' büyüyor

Türkiye'de şeker kaçakçılığının ciddi boyutlara ulaştığı belirtildi. 2005 yılında yasadışı yollardan Türkiye'ye 500 bin ton şeker girişi olduğu ileri sürülürken...
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Türkiye'de şeker kaçakçılığının ciddi boyutlara ulaştığı belirtildi. 2005 yılında yasadışı yollardan Türkiye'ye 500 bin ton şeker girişi olduğu ileri sürülürken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki sınır kapılarının Türkiye'deki kaçakçılığın merkezi haline geldiği, en çok Suriye ve İran üzerinden kaçak şekerin girdiği belirlendi. Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü, şekerin diğer yöntemlerin yanı sıra hayvan sırtında da getirildiğine ve yurtiçinde ambalajlanarak piyasaya sürüldüğüne dikkat çekerken, "Kaçakçılığın önüne geçilebilmesi için maliyetlerin düşürülmesi, etkin bir piyasa denetimi, gümrük kapılarının daha sıkı kontrol edilmesi ve bu konuda caydırıcı cezai müeyyidelerin tavizsiz bir şekilde uygulanmasının" zorunlu olduğunu açıkladı.
Türkiye'deki şeker kaçakçılığının boyutlarını TBMM gündemine taşıyan AKP Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, 'kaçak şekerle ilgili çalışmaları, kaçakçılığın nedenlerini, hangi ülkelerden, hangi yollarla kaçak şeker girişi olduğunu ve kaçakçılığın önüne geçmenin tek yolunun Şeker Fabrikaları'nı özelleştirmekten geçip geçmediğini' sordu. Akgün'ün soru önergesini bir bilgi notuyla yanıtlayan Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki sınır kapılarından Türkiye'ye kaçak olarak şeker getirildiği, bu şekerin ambalajı değiştirilerek yurtiçi satış fiyatının çok altında fiyatlarla satıldığına dair ihbarlar alındığı bilgisini verdi. Bu ihbarlar doğrultusunda İçişleri Bakanlığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı ile valiliklerden gerekli önlemleri almalarının istendiği belirtilirken, Türkiye'ye, güvenlik güçleri tarafından yakalanan miktarın çok üzerinde kaçak şeker girişinin olduğu dile getirildi. Bilgi notunda, 'Yurtiçi şeker satışlarını artırmak için yapılan vadeli ve iskontolu satışlara rağmen yurtiçi satış miktarının beklenen seviyede artmaması ve kişi başına şeker tüketiminin 1998 yılında 32.7 kilogram, 2001 yılında 28.8 kilogram olmasına ve nüfus artışına paralel olarak kişi başına tüketimin artması gerektiği halde 2004 yılında 26.3 kilogram oluşunun bu tespitleri doğruladığı' vurgulandı. Bilgi notuna göre, sınır bölgelerine yakın fabrikalarda yapılan araştırmalarda da kaçak şeker genellikle ambalaj değişikliği ile yurtiçi ambalajlara konularak ucuz fiyatla ve faturasız olarak satılıyor. Şeker kaçakçılığının temel nedeni de dünya fiyatları ile yurtiçi şeker satış fiyatı arasındaki farktan kaynaklanıyor.
Katırla taşıyorlar
Türkiye'ye en fazla kaçak şeker Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki sınırlardan geliyor. Kaçak şeker, toplu taşıma araçlarında yolcularla birlikte veya gümrük kapılarından değişik adlarla Türkiye'ye sokulurken, sınır bölgesinde katırların sırtında da getiriliyor. Bilgi notunda, Şeker Fabrikaları'nın özelleştirilmesinin kaçakçılığın önlenmesinde etken olmadığı ifade edildi. AKP Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün de, Türkiye'de şeker fiyatlarının düştüğünü, bunda rekabetin yanı sıra kaçak şeker girişinin de rolünün yüksek olduğunu dile getirdi. Türkiye'ye en çok Suriye ve İran gibi ülkelerden kaçak şeker girişi olduğunu belirten Mevlüt Akgün, şeker kaçakçılığında petrol kaçakçılığından çok daha büyük paraların döndüğünü ileri sürdü.