Şekeri iç piyasaya veren 34 firmaya dava

Yurtiçinde işlendikten sonra yurtdışına satılması için verilen şekerleri piyasaya veren 34 firma hakkında dava açıldı.
Şeker Kurumu, dahilde işleme rejimi (DİR) kapsamında imalatçı-ihracatçı firmalara verilen şekerlerle ilgili takiplerin...

ANKARA - Yurtiçinde işlendikten sonra yurtdışına satılması için verilen şekerleri piyasaya veren 34 firma hakkında dava açıldı.
Şeker Kurumu, dahilde işleme rejimi (DİR) kapsamında imalatçı-ihracatçı firmalara verilen şekerlerle ilgili takiplerin tedarikçi firmalar tarafından yapıldığını belirtirken, şimdiye kadar, Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü (Türkşeker) tarafından dahilde işleme rejimi kapsamında şeker verilen 250 firmadan 34'ü hakkında, 16 bin 493 ton şeker karşılığında, 5 milyon 642 bin 137 YTL tutarında dava açıldığını bildirdi.
Türkiye Şeker Kurumu, 'dahilde işleme izin belgeleri (DİİB) kapsamında fabrikaların ihracat amacıyla verdiği şekerin yurtiçinde satıldığı' yönündeki yolsuzluk haberiyle ilgili olarak yazılı açıklama yaptı.
Açıklamada, Kayseri Şeker Fabrikası tarafından İpek Gıda İnşaat Turizm Taşımacılık Mobilya San. ve Tic. Ltd. Şti'ye, mevzuat çerçevesinde, dahilde işleme izin belgelerine istinaden 100 ton C şekeri teslim edildiği, ihracatın yapılarak bu belgenin kapatıldığına dair herhangi bir belgenen henüz Şeker Kurumu'na ulaşmadığı belirtildi.
DTM inceliyor
Bununla birlikte, bu belge kapsamında yapılan işlemlerin Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) tarafından incelemesinin sürdüğü belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
"Kurumumuz, genel uygulama olarak, işleme ilişkin DİİB'in kısmen ya da tamamen müeyyideli kapanması durumunda, bir başka deyişle teslimi yapılan şekerin mamul içinde ihracatının gerçekleşmediğinin tespit edilmesi ve kurumumuza ve yetkili mercilere bildirilmesi üzerine, işlemi Şeker Kanunu çerçevesinde değrelendirmektedir."
Açıklamada verilen bilgiye göre, 2004 yılı sonuna kadar kamuya ait şeker fabrikalarınca karşılanan imalatçı-ihracatçı firmaların şeker talepleri, bu tarihten itibaren özel şeker fabrikaları tarafından da karşılanmaya başlandı.
Teslimatın yüzde 1.5'i
Dahilde işleme rejimi kapsamında, imalatçı-ihracatçı firmalara, 2003 yılında 137 bin 558 ton, 2004 yılında 141 bin 872 ton, 2005 yılında 175 bin 840 ton, 2006 yılının ilk altı aylık döneminde ise 72 bin 562 ton şeker teslim edildi.
Teslimatlar tedarikçi firmalar tarafından takip edilirken, bugüne kadar, Türkşeker tarafından DİR kapsamında şeker verilen 250 firmadan 34'ü hakkında, 16 bin 493 ton şeker karşılığında, 5 milyon 642 bin 137 YTL tutarında dava açıldı. Açıklamada, bu rakamın, Türkşeker'in toplam teslimatı içindeki payının yüzde 1.5 civarında olduğuna dikkat çekildi.