Sektör, Kuzey Irak'a Türk yumurtası yedirerek toparlanıyor

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YÜMB) Başkanı Derya Pala, uzun süredir zarar eden sektörün ilk kez bu ay iç piyasaya ve yurtdışına maliyetinin üzerinde fiyatla mal sattığını söyledi.

ANKARA - Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YÜMB) Başkanı Derya Pala, uzun süredir zarar eden sektörün ilk kez bu ay iç piyasaya ve yurtdışına maliyetinin üzerinde fiyatla mal sattığını söyledi.
Pala, bir aydır yaklaşık 5 milyon adet Kuzey Irak'a ihracat yaptıklarını, Bağdat ve Güney Irak'tan da yoğun talepler geldiğini belirtti. Kuş gribi nedeniyle krize giren sektörün uzun süredir maliyetin altında fiyatlarla mal satmak durumunda kaldığını, ancak son bir ayda, 7.5-8 YKr'lik maliyete karşın toptan satış fiyatlarının 15-15.5 YKr'ye çıktığını anlatan Pala, "Yumurta fiyatlarının çok arttığı söyleniyor. Ancak, sektör daha yeni kâr eder hale geldi. Yumurtanın besin değeri düşünülürse, perakende 17-18 YKr makul bir fiyat. Sektördeki gelişmeler bizi de memnun ediyor" dedi.
Tüketimi artırmak için kampanya
Fiyat istikrarsızlıklarının da sektörü olumsuz etkilediğine işaret eden Derya Pala, Türkiye'de kişi başına yıllık yumurta tüketiminin 130 adet ile dünya ortalamalarının altında olmasına karşın, mevcut durumda önemli bir kapasite fazlalığının bulunduğunu vurguladı. Öncelikle Türkiye'de tüketimin artırılması, kişi başına yıllık 250-300 adetlere yükseltilmesini hedeflediklerini, bu amaçla 2 ay içinde bir tanıtım kampanyası başlatacaklarını açıklayan Pala, üretici birlikleri olarak, tüketimin artırılmasına paralel bir kapasite kullanımı planlamasını öngördüklerini aktardı. Kuş gribi konusunda ciddi önlemler aldıklarını söyleyen Pala, halkı bilgilendirmek için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı organizasyonuyla sektörün katılımıyla kurulan 'Kuş Gribi İletişim Grubu' tarafından bastırılan broşürlerin, yakında halka dağıtılacağını ifade etti.