'Sektörlerimiz AB'ye hazır'

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, bankacılık sektörü de dahil tüm sektörlerin şu anda AB'ye yeni üye 10 ülkeden daha fazla hazır olduğunu kaydetti.

İSTANBUL - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, bankacılık sektörü de dahil tüm sektörlerin şu anda AB'ye yeni üye 10 ülkeden daha fazla hazır olduğunu kaydetti. Babacan, OECD ülkeleri arasında sermaye yeterlilik rasyosu en güçlü bankacılık sisteminin de Türkiye'de olduğunu belirtti. Devlet Bakanı Babacan, Koç Topluluğunun yayın organı 'Bizden Haberler' dergisinin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin sektörlerinin AB'ye yeni üye ülkelere göre hazırlıklı olmasının gümrük birliğine bağlayan Babacan şunları söyledi:
"Elektronik ihracatımız çok güçlü. Tekstili zaten saymıyoruz. Otomotiv de öyle artık. AB konusunda sektörlerimiz diğer 10 ülkeden daha hazırlar. Bankacılık sektörü de buna dahil. Şu andaki bankacılık sistemi sermaye yeterlilik rasyosu konusunda çok güçlü noktada." Babacan ayrıca, Türkiye'nin gelecek 10 yılda yıllık ortalama yüzde 6-7 büyümesinin öngörüldüğünü, GSMH'sinin 1 trilyon doları, kişi başına milli gelirinin 10 bin doları geçmiş ülke haline geleceğini savundu.
AB Türk tarımından memnun
Bu arada, tarım ve kırsal kalkınmadaki detaylı tarama süreci Brüksel'de başlarken, Tarım Bakanlığı, Türk heyetinin yaptığı sunumları Avrupa Komisyonu üyelerinin çok beğendiğini açıkladı. Avrupa Komisyonu üyelerinin Türkiye'den giden heyete, "Sanki hiç uyumamış hep çalışmış gibisiniz" dediği kaydedildi.