'Sektörün yıldızı ticari araç'

Otomotiv Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Temsa Genel Müdürü Mehmet Buldurgan, 'Türk otomotiv sektörünün yıldızının, ticari araçta parladığını' söyledi.

ADANA - Otomotiv Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Temsa Genel Müdürü Mehmet Buldurgan, 'Türk otomotiv sektörünün yıldızının, ticari araçta parladığını' söyledi. Buldurgan, binek araç üretimini robotların gerçekleştirdiğini, bunun için büyük yatırımlar, dünya çapında organizasyonlar gerektiğini, ama ticari araç üretiminin Türkiye'nin altyapısı, ekonomisi ve insan kaynaklarına daha uygun olduğunu vurguladı.
Otomotivde çok az marka kalacağından söz edildiğini anımsatan Buldurgan, ticari otomobillerde bunun söz konusu olamayacağını, uzun vadeli planlar için Türkiye'nin otomotiv master planını hazırlaması gerektiğini savundu.
Temsa'nın üretim ve ihracatına da dikkat çeken Mehmet Buldurgan, ürün çeşitlerinin 10'a çıktığını, sekiz ürünün Temsa markasına tescilli ve lisanslı olduğunu, bu yıl 135 milyon dolarlık ihracat hedeflediklerini söyledi. Buldurgan, "İç pazarda da geçen yıl 640 olan büyük otobüs üretimini bu yılın sekiz ayında 800'e çıkarıp rekor kırdık" dedi.