Sel baskını haritası hazırlanıyor

Anadolu Sigorta, Su Vakfı ile işbirliği yaparak Türkiye'nin ilk sel haritasını çıkarmak için kolları sıvadı. Sel baskını olabilecek riskli bölgelerin belirleneceği haritayla, Anadolu Sigorta riskli bölgeye girmeyecek ya da teminatını riske göre arttıracak.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

Anadolu Sigorta oluşturdukları sel haritasını sektörde isteyen diğer şirketlere de vermeye hazır. Türkiye ’nin bir deprem haritası olduğunu ve primlerin buna göre alındığını hatırlatan Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Haritaya bakıp sel baskınının kesin olduğu yerlere girmeyeceğiz veya o bölgenin primi hasarda ödenecek tazminat kadar olacak. Bile bile oraları sigorta kapsamına almak, çok akıllıca değil” dedi. 

Geçen yılki sel felaketinde Ayamama Deresi çevresinde tüm sigorta şirketlerinin 700 milyon TL hasar ödediğini hatırlatan Su, bu bölgede çok ihtiyatlı olduklarını söyledi. Mustafa Su, “Sektör selde 17 Ağustos 1999 depreminden daha çok tazminat ödedi. Sadece biz Ayamama çevresinde 76 milyon liralık hasar tazminatı ödedik. Sigorta beklenmeyen risklere karşı yapılır, bir şeyin olacağı kesinse sigortalanmaz” diye konuştu. 

10 yılda 1000 usta 
Anadolu Sigorta, el sanatlarını güvence altına alacak bir sosyal sorumluluk projesi de başlattı. Kuruluşu neredeyse Cumhuriyet ile yaşıt olan Anadolu Sigorta, 85. yılında kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarının tekrar kazanılması için ‘Bir Usta Bin Usta’ projesini hayata geçirdi. 

Edirne’de 18’inci yüzyıla ait ahşap üzerine yağlıboya sanatı olan ‘Edirnekâri’yi tekrar gün yüzüne çıkarmak için kurs açan Anadolu Sigorta, daha önce de Bursa’da Karagöz Tasvir ve Eskişehir’de Lületaşı İşlemeciliği için usta yetiştirmişti. Şirket 10 yıllık süreçte 1000 usta yetişirip 50 mesleği yaşatacak.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Deprem

  ,

  Türkiye

  ,

  Anadolu

  ,

  17 Ağustos