'Selamsız' Merkez Bankası

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2013 yılında Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin 10 bin doların üzerine çıkacağını, bunun konut piyasası için çok önemli bir gelişme olduğunu belirtti.

İSTANBUL - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2013 yılında Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin 10 bin doların üzerine çıkacağını, bunun konut piyasası için çok önemli bir gelişme olduğunu belirtti. Unakıtan, 'Yerel Krediden Uluslararası Sermaye Piyasaları'na başlığıyla düzenlenen Türkiye Konut Finansmanı Zirvesi'nde konut sektörünün ülkenin ekonomik gelişimiyle doğrudan ilgili olduğunu söyledi.
Unakıtan, güçlü, ulaşılabilir ve güvenilir bankacılık sistemininse sağlıklı bir konut piyasasının olmazsa olmaz unsurlarından biri olduğunu belirtti. Türkiye'nin sürekli büyüdüğünü, dört yıldır büyüme ortalamasının yüzde 7.5-7.8 arasında olduğunu, bu büyümenin kişi başına düşen milli geliri artırdığını söyleyen Unakıtan, şöyle devam etti:
"2001 yılında Türkiye'de kişi başına milli gelir 2 bin 123 dolara kadar düşmüştü. Şimdi bu rakam 2005'te 5 bin doları aştı. İnsanların gelir düzeyi arttıkça konuta olan talep artar. Hele Türkiye gibi bir yerde bu önemli."
Unakıtan, Türkiye'de istikrarın önemli göstergesinin enflasyon ve fiyat istikrarı olduğunu, Türkiye'nin son dört yıldan bu yana hem kalkınma ve büyümeyi gerçekleştirdiğini hem de enflasyonu düşürdüğünü vurguladı.
Unakıtan, mali ve bütçe disiplinini, devletin giderlerinin sağlıklı vergilerle karşılanması ve bütçe açıklarının azalması anlamına geldiğini ifade ederek, 2004'te bütçe açığının 7.1, 2005 sonunda yüzde 2 olduğunu, yıl sonunda yüzde yarım oranını tahmin ettiklerini aktardı.
Şoklara karşı Türkiye'yi koruyacak en önemli etmenin güçlü mali yapı olduğunu ifade eden Unakıtan, "Hazirandaki dalgalanma, eğer güçlü bir mali yapımız olmasaydı çok daha büyük menfi etkiler yaratabilirdi" dedi.
'Seçim ekonomisi yok'
Unakıtan, ekonomide başarıların kalıcı olması için yapısal reformların şart olduğunu ve bunlara devam edeceklerini belirtti. Mali disiplinin temini ve devamlılığına dikkat çeken Unakıtan, "Dalgalı kuru sürdüreceğiz. Merkez Bankası da tam bağımsız bir merkez bankası. Öyle bağımsız ki merkez bankası başkanı artık maliye bakanına bile selam vermiyor" diye konuştu. Unakıtan, Merkez Bankası Başkanı ile küs olup olmadığının sorulması üzerine, gülümseyerek "Vakit bulamıyor herhalde" diye yanıtladı.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2007'nin Türkiye için seçim yılı olduğunu belirterek daha önceki yıllarda seçim yaklaştığında seçim ekonomisi uygulandığını, bu süreçteki maliyetlerin, yüklerin birkaç sene içinde ancak giderilebildiğini dile getirerek, "Türkiye'de' o ne verdiyse ben iki mislini veririm' zihniyeti vardı. Herkes bizden seçim bütçesi bekliyordu ama biz seçim yapmadık. Seçim bütçesi hazırlamaya temayül bile etmedik. Biz Türkiye'nin istikrarını seçtik" diye konuştu.Yıl sonu enflasyonu yüzde 7.2'ler seviyesinde
Kişi başına düşen milli gelirin 5 bin doları geçen rakamlara ulaştığına dikkat çeken Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, gerçek büyümenin buradan geçtiğini, günübirlik politika ile bunun sağlanamayacağını söyledi. Bakan Kemal Unakıtan, enflasyonun şu anda yüzde 10.55 seviyelerinde olsa da bunun tek haneli rakamlara ineceğini, bu yılın sonunda da yüzde 7.2 seviyesinde olacağını ifade etti.
Makro tedbirlerin yanında artık mikro tedbirler de alacaklarını kaydeden Unakıtan bunların öncelikle rekabet gücünü artırmak, teknolojik altyapıyı güçlendirmek ve cari açığa çare bulmak olduğunu dile getirdi.


Konut alımında iştah kesildi
Maliye Bakanı Unakıtan, Türkiye Konut Finansmanı Zirvesi'nde "Konut sektörüne en önemli mesajım Türkiye'deki ekonomik istikrarın süreceği. Bu nedenle sektörün önü açık. Türkiye'de konut sahipliği gelirleri 2004'te 8.5 milyar YTL, 2005'te 22.4 milyar YTL olduğunu aktaran Unakıtan, konut kredilerinin 2004'te 2.6 milyar, 2005'te 12.4 milyar, bu yıl 20.7 milyar YTL oldu. Yine de bu rakamlar çok küçük" dedi.
Mortgage (ipotekli konut alım sistemi) olarak adlandırılan kanunu hazırladıklarını hatırlatan Unakıtan, "Enflasyon yüzde 12'nin altına düşmeye başladığında bunu geçirmemiz lazım dedik. Genel kurulda üzerinde durulmayacak bir sebepten dolayı bir ilerleme kaydedilmedi. Mortgage'ın 2007'nin başında yasalaşmasını arzu ediyorum, gerekli çalışmaları bizzat yapıp takipçisi olacağım. Piyasaların önü daha çok açılacak. Geçen sene yaşanan konut alma iştahı bu sene yok, neden, çünkü faizler yükseldi" diye konuştu.