Selay Tersanesi gitti, Torlak kurtuldu

Selay Tersanesi gitti, Torlak kurtuldu
Selay Tersanesi gitti, Torlak kurtuldu

Torlak Tersanesi, 15 Temmuz daki kaza sonrası eksiklikleri giderdiği için kapatılmaktan kurtuldu.

Tuzla'da, 14 Haziran'da, forkliftteki tonlarca ağırlıktaki malzeminin üzerine devrilmesi sonucunda 60 yaşındaki işçi Mehmet Tağrikulu'nun öldüğü Selay Tersanesi, Çalışma Bakanlığı tarafından kapatıldı. Aynı toplantıda, MHP İstanbul Milletvekili Durmuşali Torlak'ın ailesine ait olan ve 15 Temmuz'da Nurettin Bingöl adlı işçinin öldüğü Torlak Tersanesi ise eksiklikleri giderdiği için kapatılmaktan kurtuldu.

İSMAİL SAYMAZ

İSTANBUL - Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu İstanbul Grup Başkanlığı’nda dün yapılan toplantıda, Selay ve Torlak tersaneleri gündeme alındı. Selay Tersanesi; iş güvenliği organizasyonu eksikliği, yüksekten düşmeye karşı önlem alınmaması, elektrik ve kimsayal ile gerekli güvenliklerin alınmaması nedeniyle süresiz kapatıldı. Ardından Torlak Tersanesi’nini durumu tartışıldı. 15 Temmuz’daki kazadan sonra tersaneye giden iş müfettişine, kaldırma araçlarıyla ilgili raporları gösteremeyen Torlak için de kapatma isteniyordu. Ancak Torlak, bu raporları toplantıya yetiştirince kapatılmaktan kurtuldu.

Bu yıl tersanelerde dokuz kişi öldü
Bu yıl tersanelerdeki ilk iki ölüm, Tuzla’da değil, Yalova tersanelerinde meydana geldi. Cemre Tersanesi’nde 23 Mart’ta da 26 yaşındaki Sinan Turhan, 5 Nisan’da Necdet Kalkavan Tersanesi’nde 36 yaşındaki İsmail Çakır öldü. Tuzla’daki ilk ölüm 27 Mayıs’ta ASTAŞ Tersanesi’nde yaşanmıştı. Vinçle kaldırılmak istenen kızağı ‘elle itmeye’ çağrılan 23 yaşındaki Metin İnanır, devrilen vincin altına kalıp öldü. Selay Tersanesi’nde, 16 Haziran’da 60 yaşındaki kadrolu işçi Mehmet Tağrikulu, forkliftteki tonlarca ağırlığın, üzerine devrilmesi sonucunda kaybedildi. Torlak Tersanesi’nde de 15 Temmuz’da boya işçisi Nurettin Bingöl , emniyet kemeri olmadığı için vinçten düşerek ölmüştü. Tüm sektörde 1985’ten bu yana ölen işçi sayısı 140’a, sadece bu yıl ise dokuza çıktı.

bigPara.com