Selzedeye bu kez yardım yağdı

Hükümet, sel felaketine maruz kalan bölgelere yardım için harekete geçti. Buna göre, mağdurların tarımsal borçları faizsiz ertelenecek; tarımsal kredi verilecek ve TOKİ tarafından konut yapılacak.
Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek...

ANKARA - Hükümet, sel felaketine maruz kalan bölgelere yardım için harekete geçti. Buna göre, mağdurların tarımsal borçları faizsiz ertelenecek; tarımsal kredi verilecek ve TOKİ tarafından konut yapılacak.
Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu ardından sel felaketinden etkilenenlere yönelik alınan kararları açıkladı. Çiçek 15 Eylül, 20 Kasım 2006 tarihi arasında meydana gelen felaketlerde ürünleri, hayvanları ve seraları en az yüzde 20 oranında zarar gören gerçek ve tüzel kişilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan tarımsal borçları 1 Aralık 2006'dan itibaren bir yıl süre ile faizsiz olarak ertelenecek. Çiftçilere, 18 bin 700 ton buğday tohumu, 2 bin 600 ton arpa tohumu, 3 bin 700 küçükbaş damızlık hayvanı teslim etme konusunda TİGEM yetkilendirildi.
Destek ödemesi erken
Üreticilere Ziraat Bankası tarafından uygulanan tarımsal kredi faizlerinde yüzde 25 ile 60 arasında indirimler yapılacak. Diğer kredilerde de avantajlar sağlanacak. Afet bölgesinde, prim ödemeleri 17 Aralık 2006'da başlayacak. Nisan 2007'de ödenen doğrudan gelir desteği, mazot ve gübre ödemeleri şubattan itibaren ödenecek.
Ayrıca, afetzedeye hasarlı konutların yerine TOKİ makul şartlarla konut yapacak. Ayrıca 6 aylık kira bedeli devletce ödenecek. Bölge esnafının vergi ve prim borçları ile Halkbank'a olan borçları ertelenecek. Çiçek, kurulda 'Anadolu Yaklaşımı' olarak bilen, KOBİ'lerin mali sektöre olan borcunun yeniden yapılandırılmasına ilişkin tasarının da imzaya açıldığını duyurdu.
Ücretlilerin vergi iadesi uygulamasına son verildiğini söyleyen Çiçek, "2008'de fiş toplamak yerine vergi indirimleri suretiyle, ücretlilerin bu kaynaktan elde etmiş olduğu gelir, kendilerine ödenecektir. Bu ödeme örneğin asgari ücretliler için aylık ortalama 32 liraya tekabül etmektedir" diye konuştu.