Sendika çalışanları greve hazırlanıyor

Türk-İş'e bağlı Tez Koop-İş Sendikası'nın Eğitim-Sen'de çalışan 43 işçi adına sürdürdüğü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varılamadı ve uyuşmazlık zaptı tutuldu.

ANKARA - Türk-İş'e bağlı Tez Koop-İş Sendikası'nın Eğitim-Sen'de çalışan 43 işçi adına sürdürdüğü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varılamadı ve uyuşmazlık zaptı tutuldu. Gelecek günlerde de anlaşmaya varılamaması durumunda, Tez Koop-İş, en geç 23 Temmuz'da greve çıkacak.
Edinilen bilgiye göre, toplu iş sözleşmesinde taraflar ücret zammı konusunda anlaşmaya vardı. Ancak yol ve yemek yardımına ilişkin maddelerde anlaşma sağlanamadı ve görüşmeler tıkandı. Bunun üzerine Tez Koop-İş Sendikası, Eğitim-Sen'de grev kararı aldı. Yasa gereği, bundan sonra da herhangi bir anlaşmaya varılamaması durumunda, Tez Koop-İş'in, en geç 23 Temmuz 2006'da greve çıkması gerekiyor.
'Sorunları çözmeye hazırız'
Tez Koop-İş Genel Sekreteri Hüseyin Hamurcu, yaptığı açıklamada, görüşmelerin yol ve yemek yardımı nedeniyle tıkandığını belirterek, "Sendikacı olarak bir sendikada greve çıkmayı istemeyiz. Sorunları çözmeye hazırız. Kimseyi sıkıntıya sokmak istemiyoruz. Eğitim-Sen'i de sendikamızdan ayrı görmüyoruz. Umuyorum, bir anlaşma zemini yaratılır ve grev olasılığı ortadan kalkar" diye konuştu.
Toplusözleşme görüşmelerine katılan Eğitim-Sen Genel Sekreteri Emirali Şimşek de mali imkânları doğrultusunda en iyi önerileri getirdiklerini söyledi. "Çalışanların greve çıkmak istemediklerini" savunan Şimşek, "Bu grevin çalışanlara kazandıracağı hiçbir hak olmaz. Tez Koop-İş'in çok iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum. Ama, greve çıkarlarsa saygı duyarız" dedi.